| Fireheart1996 a întrebat:

Am 2 catelusi de o luna. Le-am luat pedigree pentru varsta lor. Ce altceva le-as putea da sa manance?

Răspuns Câştigător
| anamaria91 a răspuns:

Sa nu ii ti numa pe boabe. Sa le dai si mancare de casa, oase cand mai cresc. Daca poti, obisnuieste-i mai mult cu mancarea normala. Si cainii si pisicile, cresc mai sanatoase daca papa mancare fara chimicale.
Sa-ti traiasca!

10 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Gris cu lapte, orez cu lapte sau cu carnita tocata marunt, branza nefermentata, bucatele mici de paine cu pateu sau ficatel, cremvusti fierti, parizer.(la inceput cate putin sa vezi daca le tolereaza!)

| Larette a răspuns:

Laptele (cel care nu e de la mama) poate provoca viermi la burtica.
Sa-i deparazitezi intern.

| Barbie331 a răspuns:

Pai intra pe Maxi Pet si apasa la Animalul meu de companie si iti apar mai multe. Tu apasa caine, apoi junior, si apoi citeste totul si scrie si de mancare ceva, stai ca uite ce scrie de mancare:Alimentaţia

Primele mese de acasă ale căţeluşului sunt foarte importante. Interesaţi-vă cu ce a fost hrănit căţeluşul înainte de venirea în noul cămin şi continuaţi să îl hrăniţi cu aceleaşi alimente încă una-două zile. Dacă doriţi să treceţi la hrană premium cum ar fi Alleva sau superpremium, de genul Brit Care, faceţi acest lucru pas cu pas, într-un interval de una până la două săptămâni. Amestecaţi hrana nouă cu cea anterioară, mărind treptat cantitatea de hrană nouă ca să nu afectaţi sistemul digestiv, încă foarte tânăr.

Hrana uscată de calitate, în afara faptului că este mai sănătoasă pentru câinele dumneavoastră, are ca şi consecinţă un scaun mai regulat şi mai redus cantitativ. Cumpăraţi numai pachetele originale, nu hrană neambalată. Numai ambalajele originale garantează calitatea, conţinutul declarat, termenul de valabilitate corect şi păstrarea tuturor compuşilor nutritivi.

Cum să alegem hrana potrivită?

De la încetarea alăptării şi până la vârsta de 12 luni vă recomandăm să folosiţi hrana uscată pentru căţeluşi Alleva Puppy&Junior. Alleva Puppy&Junior este o hrană completă şi echilibrată ce susţine trecerea de la alimentaţia pe bază de lapte la alimentaţia solidă. Conţine ingrediente esenţiale pentru o creştere şi o dezvoltare sănătoasă, cum ar fi Inositol – antioxidant natural care încetineşte procesul de îmbătrânire a organismului prin conexiunea radicalilor liberi, ajută imunitatea şi îmbunătăţeşte aspectul pielii şi al blănii.

În această etapă adăugarea unor alimente destinate consumului uman, ca de exemplu carne, ouă, brânză sau lapte de vacă, nu pot asigura un aport echilibrat de nutrienţi.

Asiguraţi-i întotdeauna animalului de companie apă proaspătă şi propriile recipiente pentru hrană şi apă. Sper sa iti fiu de mare ajutor.

| foxi a răspuns:

Lapte cu miez de paine, mancare gatita cu paine fara oase de pasare!

| FulgerMQ a răspuns:

Lapte cu paine orez poate si un pic de carnita :d

| GyeBaek a răspuns:

Lapte si mancaruri moi.

| Lorena_2784 a răspuns:

Mancare de catelushihappy, ceva special. Ceva cu vitamine,(dar nu foarte multe), calciu...

P. S. Nu uita:catelushi mici trebuie sa roada.

| prafdestelutze a răspuns:

Nimic.numai pedigreewinking

| freaks2 a răspuns:

Si eu am caine

ii dau oase

si chestii pentru sa si ascuta dintii sunt la veterinari

lapte uneori

si incearca sa le dai ceva strict

sa nu le dai prostioare salam sau parizer se invata si dupa de abia ii dezveti

ai grija de ei:*

funda?love struck

| Laliiiiiiii a răspuns:

Pai... poti sa le dai cam tot ce e moale dar in special dale muult lapete pentru. ca si eu am 1 catel de o luna si procedez la felwinking