| dianapaula a întrebat:

Am un catel yorkshire terrier de 10 luni si nu mananca altceva decat carne fiarta amestecata cu bobite pentru catei de la pedigree. Ce altceva as putea sa ii dau sa manance?

Răspuns Câştigător
| SKyleR101 a răspuns:

Nu ma prea pricep la caini dar stiu ce o sa se intample daca continui sa il hranesti cu acelasi fel de mancare:
1.Pana la urma o sa se sature si nu o sa mai manance(ex tu daca mananci numai cartofi prajiti timp de o luna nici nu-ti mai vine sa-i vezi)
2.Nu o sa se sature de ele si o sa se obisnuasca cu ele.Atunci va fi o cauza pierduta si nu mai ai ce-i da de mancare decat"carne fiarta amestecata cu bobite pentru catei de la pedigree". Desigur exista si tot felul de metode scumpe prin care sa il faci sa nu mai manance.
Eu zic sa-i dai o varietate mai mare de mancaruri si sa fi un pic mai dura cu el (daca nu esti deja) sa nu devina un "caine de ornament".Asa o sa se obisnuiasca cu ideea cu nu poate face ce vrea el si e bine sa faci asta de mic.Acuma nu vreau sa-l torturezi, doar sa faci tu legea nu el.
Succes...

4 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna dianapaula,
Trebuia ca de cand era mic sa il obisnuiesti cu varietati de mancare pentru ca cu cat se apropie de maturitate cu atat e mai greu. De saturat nu o sa se sature de acea mancare dar iti va fi imposibili sa o schimbi. Pune-i in bol la caine atunci cand il hranesti si ceva paine sau amesteca putina mancare diferita de ce ii dai tu zi de zi in bobitele pedigree.
Pa, pa

| demicsabi a răspuns:

Nu sunt mare specialist, da cainele meu cand vede ca mananc ceva imediat vrea si el, indiferent ca ce ii (si fructe mananca big grin ). Fai si tu pofta, la inceput cu ceva mai bun, de ex cu carne, zii ca hmhappy hm happy hm happy ce bun e, lingeti buzele cand te priveste, dupa aia dai o bucatica... daca mere treaba, incearca cu paine cu ceva sos (unsoare)

| AnelisseW a răspuns:

Buna daca asa la-i obisnuit va greu sa-u imposibil nu-i da deloc mancare de oamenii! Si mergi la medic cu el sa vezi ce iti recomanda pentru greutata lui si varsta lui!

| Marcu_Ioana_1987 a răspuns:

Hai sa-ti spun:
Acesti catei trebuie in primul rand sa aiba mereu bobite intr-un castronel( cele mai sanatoase sunt cele de la Royal Canin) pentru ca el, fiind de dimensiuni foarte reduse, isi consuma foarte repede energia si are nevoie mereu de aport nou de energie.
In al doilea rand, poti sa-l hranesti cu ce este sanatos si pentru noi, adica fructe si legume(in afara de ceapa, contine o substanta foarte toxica pentru ei), poti efectiv sa-i dai bucatele mici de morcov, sau mai mari, sa-si toceasca dintisorii in ei( problema caninilor de lapte care refuza sa cada e una cunoscuta, apeleaza la metode benefice, tip jucarii pentru ros, intr-un final ii vor cadea. Evita sa-l anesteziezi in vederea extractiei dentare, pentru ca e foarte mic si nu ii face bine).
Poti sa-i dai bucatele de ardei gras, morcov(morcov fiert), mar, banana(sigur ii place pentru ca e dulce), branza(de vaca sau mozarella, nu are voie nici un fel de branza fermentata), lapte( in cantitati mici si sa nu fie nici cald nici rece), galbenus de ou cu cateva picaturi de ulei de masline, recompense pentru catei(se gasesc in pet-shop-uri), hrana umeda(conserve, de preferat tot de la royal canin, doar sa nu i le lasi foarte mult in farfurie, ca se strica foarte repede), supa de pui cu legume fierte(pasate si fara nici un fel de condiment), ficat de pui fiert, amestecat cu orez fiert si morcov fiert, pepene galben sau rosu, carnita de pui fiarta( indeparteaza pielea si sub nicio forma sa nu-i dai oasele), carnita fiarta de vita. Incearca sa maruntesti pe cat posibil ceea ce-i dai sa pape, pentru ca rasa asta e un pic puturoasa, rasfatata, comoda.
Si ia-o ca pe o rugaminte: NU-i da niciodata mancare gatita sau resturi din ce iti ramane la masa pentru ca ii faci un rau imens. Daca el gusta mancarea gatita, nu va mai manca mancare pentru catei, pentru ca aia gatita e mai gustoasa, avand condimente si o va prefera in defavoarea celei sanatoase. Daca te vei gandi sa-l rasfeti, ai cu ce, din cele enumerate mai sus. Dar evita cu toata vointa mancarea gatita, grasa, condimentata, prajeli, etc.
Ai grija de catelul tau!