| YLLL a întrebat:

Am 2 perusi. femela ( albastra) are oua. ei se cocosesc in fiecare zii : )) dar am o problema. femela e foarte comoda.fricoasa. ia-m luat cusca pentru oua dar nu vrea sa intree ce sa fac?crying

Răspuns Câştigător
| Milk Swan a răspuns:

Cum i-ai dresat? Eu am doi perusi, f. si m., Cici si Coco, care se tot cearta ( Cici il loveste cu ciocul pe Coco ). Te rog, AJUTA-MA! Ma rog, raspunsul:

Daca este obisnuita cu dvs ( sta pe deget, etc...), nu ii dati mancare cu mana! I se va face foame/sete intr-un timp, si nu va avea de ales. Umpleti suporturile speciale cu mancare (mei) si apa proaspata. Mai puneti si nisip pentru papagali in mancare, si pe fundul coliviei ( NUMAI daca aveti special pentru papagali, care este gri cu niste bobite albe). Mai puteti pune o farfuriuta de ceai, unde puneti apa calduta. De indata ce intra in colivie, mergeti cu pasi putin mai inceti de cat mersul normal al unui om linistit. Inchideti colivia cu grija, ca sa n-o speriati.
Mai este ceva: Daca camera era noua ( nu am mai vazut-o perusica )
atunci ea va sta doar cateva ore si va intra ( Curiozitate ). Dvs. nu trebuie sa stati aproape de colivie, daca perusica este nedresata!
Succes!

9 răspunsuri:
| YLLL explică:

Merssii multt :*. nu ia-m dresat. ia-m primit de la niste vecinibig grin. da nu erau pui cand ia-m primit...

| YLLL explică:

Merssii multt :*. nu ia-m dresat. ia-m primit de la niste vecinibig grin. da nu erau pui cand ia-m primit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As dori sa te intreb ceva.big grin este posibil ca 2 perusi sa se imperecheze daca fetita este cu 1 an jumate mai mica decat el? (adica ea implineste 1 an acum in decembrie si el are 2 ani jumate). Si as dori sa stiu ce se intampla mai exact.happyRsp plzz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inchideo in cusca cu ouale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inchide-o fortat si se invata ea.happyeu am dresat-o in 2 zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-i pe amandoi in aceeasi cusaca si masculul si femela da-mi si mie raspunsul cum iai imperecheat
intra pe idul meu saladenisaroberta@yahoo.com. Si da-mi raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca a facut ouole in afara custi iale si bagale inauntru si o sa intre si femela ca asa fac prima data perusi in captivitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, las-o un timp sa se acomodeze si daca nici asta u merge baga hrana ei acolo o sa ii fie foame si o sa intre intr-un final SUCCES!

| Ninja-Mistress a răspuns:

Las-o in pace..isi face ea singurica cuibushorul..lasa-i ceva timp...