| SoulEaterFan a întrebat:

Am 2 perusi; unu mascul si unu femela,dar femela s-a facut la nari albastra si am indoieli! Credeti ca e fata sau baiat, femela?

4 răspunsuri:
| madalynagirl14 a răspuns:

Unul dintre indicatorii cei mai siguri este zona carnoasa de deasupra ciocului (practic, "nasul"), care este colorata in albastru intens la masculul adult si in beige ciocolatiu la femela. Culorile se "adancesc" in perioadele de imperechere, devenind ceva mai inchise, mai profunde.

Atentie, insa - culoarea acestei zone carnoase de deasupra ciocului poate sa insele proprietarii de perusi fara suficienta experienta, intrucat la femelele foarte tinere este colorata in albastru deschis, alburiu.

| MEIALI a răspuns:

Este fatanu-ti fa griji.

Răspuns utilizator avertizat
| Alecsander98 a răspuns:

Am o intrebare: Cand s-au nascut sau de cat timp ii ai?
De obicei femelele, mai tinere, au narile albastrui foarte putin ( de aceea se fac confuzii intre masculi si femele).
Masculi, cand sunt adulti in devenire au narile roz deci daca cumva pana acum a avut narile roz inseamna ca este mascul. Femelele, cand sunt adulti in devenire, au narile albe.Eu ti-as propune sa cauti un crescator experimentat sa sa-l intrebi sau poate ai noroc si iti schimba.
Sper ca te-am ajutat.