| Vika7455 a întrebat:

Am caine de rasa shih tzu , si ea aparut niste pete rosii pe corp , ce poate fi asata ?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TurcoaicaTa a răspuns:

Du-te la veterinar urgent cu el!

| JessicaCoco a răspuns:

Cunoscute sub numele de dermatita umeda acuta, dermatita piotraumatica, eczema umeda si punctele rosii sunt inflamatii aparute pe suprafata pielii, care sunt adesea provocate de lins sau de scarpinat. Ele pot aparea si se pot raspandi foarte rapid, iar unele vor persista luni de zile. Uneori, punctele rosii pot avea un miros neplacut. De obicei, se observa pierderea parului in zonele afectate, dar numai linsul sau scarpinatul intens al cainelui indica existenta unei probleme.
Cauzele aparitiei punctelor rosii

Ce cauzeaza punctele rosii? Cauza imediata a unui punct rosu este o infectie bacteriana a pielii. Inflamatia da o senzatie de mancarime si durere pentru caine, asa ca el linge sau se scarpina in zona inflamata iritand si mai mult rana. Saliva contine bacterii si nu este un remediu foarte bun pentru rani. Pe masura ce cainele devine mai agitat, se scarpina si mai tare. Unii patrupezi se vor scarpina pana la auto-mutilare.

Zonele cele mai frecvente pentru aparitia punctelor rosii sunt cele accesibile gurii - zonele laterale, labele sau zona unde incepe coada - dar cainii care sunt afectati de pete rosii vor avea rani oriunde se pot scarpina. Un punct rosu este dureros si prezinta si senzatia de mancarime. Unii patrupezi ar putea deveni protectori cu zonele inflamate si te vor musca sau vor marai, ca sa te tina departe de ei. Acestia trebuie sedati pentru a li se aplica un tratament, iar medicul veterinar poate prescrie medicamente pentru dureri.

Cauza aparitiei unui punct rosu poate fi dificil de stabilit, dar este importanta mai ales daca exista rani multiple, cronice sau recurente. Aparitia ocazionala a punctelor rosii poate fi cauzata de un simplu iritant cum ar fi o mica intepatura sau muscatura unui purece. Cele mai multe puncte rosii apar in anotimpul cald si umed. Unele rase, cum ar fi Labrador si Golden Retriever, sunt cunoscute a fi predispuse la a contracta aceste iritatii. In general, cainii cu blana deasa sau lunga sunt mai expusi la risc. Caini sensibili la infectiile urechii si infectiile in zona anala sunt, de asemenea, mai sensibili la punctele rosii.

Ingrijire

Incalciturile din blana pot impiedica aerisirea normala si uscarea pielii, rezultand punctele rosii. Perierea frecventa (in special inainte de o baie), precum si scurtarea lungimii blanii pe timp de vara sunt bune masuri preventive. Baile in exces pot irita pielea, dar exista sampoane cu aloe sau faina de ovaz disponibile pentru cainii cu pielea sensibila. Patrupezii cu blana deasa ar trebui stersi cu prosopul sau uscati cu un uscator dupa fiecare inot sau baie.

caine bolnav

Dieta

Multi proprietari observa ca o schimbare in dieta poate fi de ajutor pentru un caine cu pete rosii, indiferent daca a fost sau nu diagnosticat cu infectii alimentare. Exista diete speciale pentru cainii cu pielea sensibila. Deseori, acestea sunt pe baza de peste (de exemplu, somon- ca principala sursa de proteine). Suplimentele care contin acizi grasi Omega sunt, de asemenea, disponibile.

Alergiile

Desi alergiile cauzeaza adesea aparitia punctelor rosii, alergia cea mai frecventa este dermatita alergica la purici. Aceasta reactie de hipersensibilitate la muscaturile puricilor poate aparea brusc la un caine care nu a mai reactionat astfel inainte. Proprietarul poate nu-si da seama ca animalul lui are purici, dar este nevoie de numai o muscatura pentru a cauza puncte rosii! Puricii sunt usor de tratat si usor de prevenit, printr-o vizita scurta la cabinetul unui veterinar.

Alte alergii pot fi mai dificil de identificat. Medicul veterinar poate face un test de hipersensibilitate, dar metoda cea mai frecvent folosita este proces-si-eroare. Alergiile alimentare sunt adesea "diagnosticate" printr-o schimbare de dieta - sunt disponibile diferite diete hipoalergenice.

Dermatita rezulta dintr-un alergen de mediu si este, de asemenea, numita atopie alergica. Alergia ar putea fi sezoniera (ca cele intalnite la oameni), geografica (de exemplu, un parc sau un anumit oras) sau s-ar putea datora prafului sau mucegaiului. Purificatoarele de aer si aspirarile frecvente sunt o modalitate buna de a pastra alergenii departe de casa ta atat pentru oameni, cat si pentru animalele de companie. Medicul veterinar ar putea recomanda antihistaminice in doze sigure pentru caine. Alte medicamente anti-inflamatorii, cum ar fi corticosteroizii pot fi, de asemenea, prescrise de un medic veterinar.

Alte cauze medicale

In afara de purici, exista o mare varietate de paraziti externi care ar putea provoca mancarimi, dintre care unii pot afecta oamenii. De exemplu, raia sarcoptica la caini cauzeaza scabie la om. Persistentele sau recurentele petelor rosii ar putea indica o tulburare interna, cum ar fi hipotiroidismul. Biopsii cutanate sau teste de sange ar putea fi necesare pentru a urmari bolile ascunse. Uneori, iritatia este bine ascunsa sub piele. Unii caini cu osteoartrita sau boli degenerative vor prezenta puncte rosii, pentru ca ling si scarpina zonele dureroase.

Cauze comportamentale

Unii caini se ingrijesc excesiv atunci cand sunt stresati sau plictisiti. Adesea, un patruped se va opri din a se linge atunci cand stresul dispare. O jucarie sau alte activitati pot asigura distragerea atentiei pentru un caine stresat sau hiperactiv. Un animal ocupat sau obosit nu va trebui sa gaseasca modalitati de a se distra!

caine care alearga

Ce este un granulom lins?

Uneori, o zona densa de tesut cicatricial nou se poate forma in jurul unui punct rosu. Aceasta va aparea denivelata si va sangera usor; se numeste granulom lins si, in general, se produce atunci cand inflamatia este cronica. Infectia se poate raspandi in straturile profunde ale pielii si necesita un tratament imediat. Medicul veterinar ar putea recomanda chiar indepartarea chirurgicala a granulomului.

Care este tratamentul pentru punctele rosii?

Rana in sine trebuie sa fie pastrata curata, pentru a se vindeca. De obicei, blana trebuie indepartata din zona afectata (eliminarea prin ras poate cauza iritatii suplimentare); aceasta din urma trebuie spalata cu un sapun delicat sau antiseptic. Punctul rosu ar putea avea nevoie de curatare prin spalare de mai multe ori pe zi, pentru a indeparta crusta formata deasupra. Daca inflamatia este severa, antibioticele sistemice sau medicamente anti-inflamatorii pot fi prescrise de un medic veterinar. Tratamentele topice pot fi folosite, dar trebuie avut grija ca, in timpul aplicarii cremei sau unguentului, acesta sa nu ajunga in gura cainelui! In unele cazuri, acestea pot fi toxice atunci cand sunt ingerate. In alte cazuri, utilizarea necorespunzatoare a unui unguent ar putea cicatriza infectiile existente, impiedicand astfel aerisirea sanatoasa a plagii, incetinind procesul de vindecare.

caine si stapan

Un guler elisabetan (temutul con de cap) poate fi utilizat pe termen scurt, pentru a impiedica patrupedul de la atingerea ranii, iar sosetele ajuta in cazul zgarieturilor. Cainii incapatanati pot fi foarte creativi cand vine vorba de indepartarea pansamentelor si o substanta cu gust rau (cum ar fi sosul Tabasco sau sprayul amar), se poate aplica pe partea de sus a bandajelor, pentru a descuraja patrupedul sa umble la ele.

In majoritatea cazurilor, stabilirea si tratarea cauzei principale a punctelor rosii - alergii, boli, comportament - face ca batalia impotriva infectiei sa fie pe jumatate castigata. De multe ori, petele rosii mici se vor vindeca de la sine sau doar cu interventii minore. Unii proprietari au descoperit ca o compresa rece (cum ar fi pungi de ceai rece) poate oferi un adevarat ajutor pentru caine, pana la vindecarea pe cale naturala a inflamatiei. Blana va creste la loc in cateva saptamani.