| giuseppina a întrebat:

Am cumparat un perus astazi. Nu stiu cat de mic sau mare este, daca este fata sau baiat pentru ca nu ma pricep.Are pe piciorus un inel pe care este inscriptionat 3.Problema cu el este ca este foarte salbatic, sta intr-un loc nu mananca nu bea apa. I-am cumparat tot ce este mai bun in privinta mancarii, dar nu se atinge de nimic. SI CEL MAI IMPORTANT FAPT CARE MA INGRIJOREAZA, nu scoate nici un sunet, parca este mut.Chiar daca bag mana dupa el in colivie. Ce se intampla? ESTE BOLNAV? Astept raspunsuri cu nerabdare... va multumesc!

Răspuns Câştigător
| cristinela a răspuns:

Pai cred ca trebuie sa mai astepti un pic, nu te speria. E singur si toti sunteti straini pentru el, saracul. E speriat, normal.Lasa-l in pace, nu il mai baga in seama cateva ore sa vezi ce face.Trebuie sa se acomodeze cu locul.

8 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Lasa-i 1-3 zile de acomodare si vedem atunci. Informatiile le aflai cel mai usor de unde ai cumparat, si tot acolo ar fi trebuit sa il vezi ca mananca inainte sa il alegi. Oricum, sa te imprietenesti cu o pasare e o incercare a rabdarii. Sa-ti traiasca!

| anka a răspuns:

Daca are o pata albastra pe cioc este mascul. Perusii de obicei canta. E suparat ca se afla intr-un loc strain pentru el. Are nevoie de timp sa se acomodeze. Trebuie sa stii ca ii va fi mult mai usor daca o sa ii cumperi o partenera. De obicei le place sa nu fie singuri in colivie. Stiu din experienta pentru ca si eu am doi perusi.

| xjustfearless a răspuns:

Dc nu ne lasi o poza ciu el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fi ingrijorat\a ca tot asa au fost si perusi mei dupa cateva zile au cantat si au mancat dar sai acorzi multa atentie. Daca vrei sa afli cum il poti dresa intra pe idul:dia_dia154 siti voi spune cum il poti dresa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai iai o pereche

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema este ca tu daca ai fi singura pe lume cum tiar fi ei bine asa e si pentru el cea mai buna metoda pentru a-l face fericit este sa cumperi al doilea papagal sa aiba cu cine sa rada cu cine sa manance cu cine sa vorbeasca ar fi foarte bine pentru el sau ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu s-a obisnuit e normal! Ii-ti dai seama daca e fata daca are nasul maroniu-roscat sau baiat, nasul albastru mov. Fetele nu vorbesc!

| crissmy a răspuns:

Dava vrei sa vezi daca este fata sau baiat vezi la narile lor baiatul le are albastre si fata roz... iar cu acel inel eu cred ca este cati ani. De mancat el mananca si fructe dar trebuie sa le cureti de coaja sa le speli bine si sa le tai bucatele mici. Daca nu manaca du-l la veterinar si mai multe despre ei pe www.zooland.ro/com