| Betyyyy a întrebat:

Mi-am cumparat un papagal azi(perus). Problema este ca nu mananca nu bea apa si este foarte agresiv de asemenea nu scoate nici un sunet. Poate ma puteti ajuta intr-un fel.MS.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti face griji si papagalita mea(tot perus) pe care am cumparat-o acum 4 ani se purta la fel, s-a purtat asa vreo 4 zile. abia daca manca ceva(mai ales ca nici colivia nu era a ei, nu era prea noua ca mai avusesem unul care zburase si am pus-o intr-o cusca care mai fusese locuita) dar dupa un timp am inceput sa o aud ciripind incet atunci cand era singura in camera, a inceput sa se joace, sa ma studieze cand ma aproapiam, si acum este f cuminte si desteapta.nu ma ciupestehappy, cand ii dau drumul se urka pe bratul sau in capul meu si ma ciuguleste usor, o tin in mana, o pun in ghiuveta cu putina apa sa se balaceaka daca este canicula(am citit undeva ca si ei au nevoie de o mica racorire daca este fff cald si ei gafaie si isi misca usor aripiile ). deci lasa pasarea sa se acomodeze, poate ii este greu sa fie singura avand in vedere ca in magazin a trait intre mai multi. daca nu se acomodeaza intr-o saptamana si ceva, poate e bolnav, dar eu zic ca este doar mofturos acum la inceput. parerea meathinking succeshappy

4 răspunsuri:
| Elly4all a răspuns:

Are probleme de acomodare, dar daca continua si maine sa nu manace il duci la veterinar poate sa fie bolnav.Bafta

| ShiNee a răspuns:

Vaai.cam aiurea...asa era a meu la inceput.parca nu stia sa manace rolling eyes. l-am obligat sa manace.chinuiete cu el.forteazal.tinel in mana si dai sinura mei.adui apa langa cioc... o sa se obisnuiasca pana la urma.numai ca nu o sa fie prea destept cand creste. cel putin asa e al meu.ma refer ca nu ma baga in seama e ff sperios si fuge si sta intr-un singur colt pe un dulap. daca vede cusca si portita e deschisa intra imediat in ea daca nu se invarte in juru ei ca sa gaseasca o intrare. eu zic ca daca e puiut sa il vinzi si iti iei altul. pentru ca nu o sa ai nici o satisfactie ca ai papagal daca el sta singur si fuge de tine.

| Meil a răspuns:

Probabil este in perioada de imperechere... daca in acesta perioada nu are inca un papagal langa el, va muri.Asa s-a intamplat cu un papagal al unui prieten de-al meu.

| Betyyyy explică:

Ms pentru toate sfaturile. din fericire acum mananca si a inceput sa cante toata ziualaughing