| maddy83 a întrebat:

Am luat un cățel mic, pare bishon, de la o fata care nu îl putea îngriji, era plin de căpușe și purici, i-am dat pastile nextgard spectra, acum este curat,, dar din a doua seara a început să facă diaree, aproape apa, subțire... Oare ce are? Prima zi de foame săracul a mâncat orice, carne, brânză etc, apoi soțul a luat bobite cică speciale pentru bishoni?

3 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

E clar că a fost neglijat. Te-ai grăbit cu pastilele, trebuia să întrebi un veterinar. Există și picături care se pun după ceafă, în funcție de greutate, o picătură pe kilogram. Soluția se numește Parakill.
Cel mai probabil, pastilele au fost prea puternice pentru greutatea și starea lui. Mergi cu el la veterinar, să-ți spună ce trebuie făcut, până nu se deshidratează de tot.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Daca este pui si nevaccinat trebuie sa mergeti la veterinar sa excludeti parvoviroza sau alte infectii parazitare (precum giardia, izospora, alti paraziti). Altfel, daca starea generala este buna, mananca, se joaca, nu vomita, dar are diaree, problema ar trebui sa se rezolve cu niste probiotice.

https://www.veterinarladomiciliu.ro/diareea-la-caini-cauze-si-tratament/

| Alexalex1000 a răspuns:

Poate de la pastilele alea or fi fost prea tari