| innocentu a întrebat:

Alaltaieri seara am mancat asa : doua felii de gem pe paine, doua felii de branza topia si o punga de pop-corn toate astea intr-un interval de 20 minute iar de atunci vomit tot ce mananc si am diaree in continuu. Ce sa fac si ce sa mananc? Probabil imi veti recomanda sa ma duc la doctor dar eu cred ca imi voi reveni deoarece mi-am dat stomacul peste cap cu acele alimente pe care le-am mancat. Chiar nu imi este rusine sa va spun ca diareea ma ia prin surprindere si numai ajung la wc, este subtire ca apa si curge cate putin. Ce sa fac? Am luat doua tetraciclina si un metrocoplamid si tin sa precizez ca ragai numai floricele de doua zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Bei ceai de musetel inainte sa te culci si dupa masa (de la pranz), eviti dulciurile, dimineata mananci ceva lejer cum ar fi salam cu paine si margarina cu suc natural, dupa masa supa si felul 2 iar seara ceva lejer ce crezi tu ca iti cade bine, maine ar trebui sa te simti mai bine. Vezi ca ceaiul e bun daca simti nevoia sa te duci la wc e de bine asa faci treaba mare si scapi de durerea de stomac.

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Bea mult ceai de menta sau sunatoare neindulcit.Ia furazolidon sau imodium.Incearca sa mananci de regim.Sa te faci bine!

| BGDs a răspuns:

Ai facut toxinfectie alimentara. Metoclopramidul si tetraciclina nu sunt bune pentru asta, dimpotriva, Metoclopramidul este prokinetic (adica grabeste tranzitul intestinal). Ia la inceput 2 tablete de Furazolidon, apoi cate una la 4-6 ore. Dupa nu ti-a trecut dupa o zi de tratament cu Furazolidon incepe sa iei Imodium sau Loperamid in acelasi timp cu Furazolidon

| onasis1961 a răspuns:

Foloseste Imodium cate 2 capsule o data, apoi cate 1 capsula dupa ficare scaun diareic.Nu se iau mai mult de 8 pe zi.

| BRG a răspuns:

I a un imodium

| AstralConfessor a răspuns:

Daca mai ai inca problema asta despre care ai scis, bea ceai de menta si inghite boabe de orez asa cum se afla in punga. Dar trebuie sa iei si niste furazolidon pentru. ca ai inghitit ceva contaminat, cel mai sigur ti se trage de la pop corn ca ai mancat cu mainile nespalate. Funda?

| comansorin a răspuns:

Mananca fructe si legume bea ceai si mananca covrigi dar ferestete de rosii o vreme! si nu mananci dulce FUNDA?

| Varahil a răspuns:

Nu mai lua antibiotice.Ai facut probabil o criza de fiere, de la popcorn.Incearca limonadă, iar ca medicament Anghirol sau Rowachol sau Bilichol, 2 pe zi, dim si seara, vreo 2-3 zile. Daca tot ti-e rau, mergi neaparat la medic

| MadaTeIntreaba a răspuns:

Pai...nu mai manca alimentele acelea pentru ca uite, iti fac rau.Dar se poate sa fi fost stricate/expirate. Data viitoare uita-te la data de expirare.Dar mananca niste supa/ciorba si o sa-ti revii.winking

| innocentu explică:

Foarte bun raspunsul lui @misogin, am baut putin ceai si a picat foarte bine la stomac, acum parca m-am eliberat dar tot imi este frica sa mananc.

| mgtow a răspuns (pentru innocentu):

Tu continua cum ti-am zis si o sa-ti treaca mai repede.

| alexa332 a răspuns:

Ti s-a facut rau de la pop-corn pentru ca sunt unsuroase si gretosehappy bea un un ceai de musetel si stai in pat daca nu iti revii dupa 2 zile cel mai bine e sa mergi la un doctorlove struck