| AnutaAna0213243 a întrebat:

Am nevoie urgent, am o cățelușa de 3 luni e yorkshire si cred ca nu am fost atentă ieri cand a mâncat si a prins oase și de ieri a stat asa fara nici un chef si azi toata ziua tot ce mâncat vomita. Imi e frică pentru ca mâine toti membrii familiei vor fi la munca, la școala și nu stiu ce sa-i fac, ajutați cu ceva sfaturi. Mi-e frică să nu se întâmple altceva

15 răspunsuri:
| 0No0Name0 a răspuns:

Tot ce pot sa iti spun e sa te duci la un medic veterinar. Sper sa se faca bine!

| devilshelp a răspuns:

Du-te de urgenta la un medic veterinar sa o consulte, altceva n-ai ce sa faci. Sanatate!

| GabyT10 a răspuns:

Trebuie dusa urgent la medic, poate fi din cauza oaselor sau poate fi un virus.Nu o tine acasa, du-o cat mai urgent la medic, daca vomita se deshidrateaza, are nevoie de perfuzii.Multa sanatate din partea mea.

| AnutaAna0213243 explică (pentru GabyT10):

Of multumesc mult face perfizi pentru 5 zile dar inca sta asa fara chef nu ma e asa jucăușă ca înainte. sa fie slăbită?

| GabyT10 a răspuns (pentru AnutaAna0213243):

Ce diagnostic are? Daca îi face perfuzii clar are un diagnostic... exista posibilitatea ca aceasta stare apatica sa fie de la dureri sau de la deshidratare.

| AnutaAna0213243 explică (pentru GabyT10):

Cred ca e de la deschiderea. face ceva ce voma si inca o subs. dar când nu îi făcea aia sta asa de parca dmn ferește e... nu se mai joaca. o să-și revină?

| GabyT10 a răspuns (pentru AnutaAna0213243):

Faptul ca are 3 luni inseamna ca are toate vaccinurile facute, deci slabe sanse sa aiba parvoviroza. Posibil sa nu fie ceva grav.Nu stiu ce consult i-a facut medicul, ce temperatura avea, daca face diaree, daca i-a facut testul de giardia/parvo/jigodie/dirofilaria.Sigur isi va reveni daca i se face tratamentul corect.

| AnutaAna0213243 explică (pentru GabyT10):

Nu poate să-i facă vaccinul pa a nu termina cu tratamentul si nu Te diaree nici nu mai vomita doar ca papa când vrea ea si rar si sta asa fara chef pare slăbită.

| AnutaAna0213243 explică (pentru GabyT10):

La consult doar sufla greu câteodată

| GabyT10 a răspuns (pentru AnutaAna0213243):

Pana la varsta de 3 luni ar trebui sa aiba toate vaccinurile facute, nu ti-am spus sa-i faca vaccin acum, doar eram curioasa daca i s-au facut testele. Sper sa-si revina curand.

| AnutaAna0213243 explică (pentru GabyT10):

Si eu sper... mersi mult

| GabyT10 a răspuns (pentru AnutaAna0213243):

Doamne Ajuta happy!

| AnutaAna0213243 explică (pentru GabyT10):

Buna seara am aflat ca are vervisori si ca îi da afara prin voma mi-a zis ca e mai bine asa da nu stiu ce sa cred. da a o să-i facă aia de deparazitare o să-și revină nu?

| GabyT10 a răspuns (pentru AnutaAna0213243):

Ce nu este ok. Daca are 3 luni, cum de nu i-ai facut pana acum deparazitarile interne?! Pana la 3 luni se fac minim 3 deparazitari interne, prima la 5 saptamani, rapel la 6 saptamani (la 2 zile face vaccinul Parvo C), dupa la 8 saptamani (la 2 zile face vaccinul DP sau DHP+L), la 10 saptamani se face a treia deparazitare interna(la 2 zile face vaccin DHPPI+RL).Cum sa aiba paraziti interni?! Daca îi elimina prin voma, inseamna ca infestatia cu paraziti este foarte mare, riscul sa moara este la fel de mare! Un stapan responsabil ar trebui sa stie ca se fac deparazitari interne si externe conform varstei (puricii sunt una din cauzele producerii teniilor, a viermilor intestinali) si desigur ca trebuie vaccinat animalul conform schemei de vaccinare.

| GabyT10 a răspuns (pentru AnutaAna0213243):

Daca infestatia este atat de mare incat elimina prin voma viermii, atunci exista riscul ca la deparazitarea interna sa moara.Sigur medicul va sti ce este de facut si cand este momentul sa-i administreze deparazitantul.