| abcdefg_8927 a întrebat:

Am o broasca testoasa de o saptamana nu stiu ce are nu mananca nu stiu ce sa fac i-am cumparat mancare de la magazin pentru broaste testoase ma gandesc ca poate nu so acomodat cu mine. nu stiu ce sa mai fac imi spuneti voi va rog ofer FUNDITA! pentru cel mai bun raspuns

9 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna abcdefg,
Motivul pentru care broscuta nu mananca poate fi datorat mai multor cauze.
1. Ai cumparat-o bolnava din prima zi. Boala evolueaza dupa catva timp si poate broscuta era in prima faza si nu ai observat (de altfel nici nu aveai cum)
2. Broscuta a fost obisnuita cu un alt tip de mancare. I-ai intrebat pe cei de la magazin ce marca de mancare le dau broscutelor de acolo?

Ai putea sa cauti prin magazine "oua de furnica". Broscutele de obicei adora aceasta mancare. Nu ai zis ce broasca testoasa ai. De apa sau de uscat?
Unele broscute sunt mai mofturoase si nu mananca 1-2 zile dar nu ai precizat de cat timp nu mai mancanca. Nu mananca absolut nimic sau mananca foarte putin? Daca raspunzi intrebarilor acestora o sa incerc sa revin mai tarziu.
Pa, pa

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și dacă ai merge cu ea la un medic veterinar, are ceva?
http://www.testoase.go.ro/files/stiati_ca.htm
Pa, pa.

| kleorys a răspuns:

Hrana lor constă in mancare cumparata de la petshop special pregatită pentru ele si din niste viermisori foarte subtiri si lungi(tubifex) pot sa primescă mere taiate cubulete mici, morcovi si bucati de salata.Nu toate broastele testoase se hranesc la fel(unele sunt mai pretentioase de cat, altele sau pur si simplu nu mănâncă morcovi sau merele sau salata).Nu este o regula in ceea ce priveste hranirea lor, ca aceasta sa se faca numai cu anumite alimente. happy

| trixie13 a răspuns:

Buna! Varul meu are o broscuta testoasa de vreo 1 an. Poate ca nu ii place mancarea sau nu e destul de bun acvariul.Incearca sa o pui intr'un acvariu mic, cu 2-3 pietre in el.Si poate alge de acvariu. Fundita?

| Mentaa a răspuns:

Incearca sa ii dai purici de balta. II poti lua de la PetShop.

| cяιss a răspuns:

Eu am avut broasca testoasa de cand a fost pui.
pana cand s-a facut... laughing
vreo 4-5 ani am avut-o.
la inceput cam asa e...
si a mea avea mancare speciala. pune-i in fiecare zi. si vezi si tu in fiecare zi. daca mananca sau nu.
o sa se acomodeze.te asigur happy
bafta.

| MynameisRallu a răspuns:

Am si eu broaste testoase.ele iarna.sau sa zic mai bine cand e frig(deci iarna)intr-un fel hiberneaza.se mai misca asa.dar nu mananca si nici nu prea se plimba deci poti spune ca hiberneaza.stai linistit/a ca atunci cand o sa treaca iarna si o sa vina caldura o sa inceapa sa manance mult succes

| ziper94 a răspuns:

Si eu am avut o broasca testoasa si mi-a murit asa ca iti dau cateva sfaturi sa nu le repeti si tu. La inceput nici a mea nu a mancat, lasa-i salata taiata marunt sau bucatele mici de rosie. o sa iti manance o sa vezi, si apoi ii dai si mancarea cumparata...in principal trebuie sa aiba tot timpul apa la fel adica la aceeasi temperatura... daca nu ai incalzitor ar fi bine sa iti cumperi pentru ca nu traieste mult. nici eu nu am avut si mi-a murit. din cauza schimbarii temperaturei apei. si sa nu ii dai prea mult vreo 3-4 boabe din alea pe zi (mancarea cumparata)

| raulneamt a răspuns:

Pai broasca ta testoasa este in perioada de hibernare in acest timp ea nu mananca tu trebuie sa nu o deranjezi pana isi va reveni daca o deranjezi risti sa moara sau poti eventual sai faci un control mai intai sa ai grija sa nu fie bolnava sau sa aiba ceva boli