| andrey9999 a întrebat:

Am o broasca testoasa si nu stiu ce as putea sa-i dau de mancare ii dau tot rame ...cred ca se mai satura si ealaughing. dati-mi nite idei ce as putea sai mai dau sa manance si ce mai stiti important despre broaste testoase?

Răspuns Câştigător
| FireEye a răspuns:

.In petshop-uri veti gasi multe exemplare, cea mai populara „rasa" fiind broasca testoasa de Florida(Chrysemys scripta elegans)sau mai simplu spus broasca ţestoasă cu tâmple rosii.Dar hrana depinde de rasa, nu uita! Majoritatea oamenilor isi hranesc testoasele cu un complex echilibrat de substante nutritive, cumparate de la magazinele cu hrana pentru animale de companie sau din cabinete veterinare. Aceasta hrana este sub forma uscata si poate fi admnistrata zilnic. O alta categorie de proprietari isi hranesc testoasele si cu hrana pentru animale, dar acest tip de hrana nu trebuie administrat zilnic, pentru ca este bogata in grasimi si in proteine.

Atunci cand sunt tinere, testoasele sunt animale carnivore. Le place la nebunie carnea de pui, curcan si ton. Carnea trebuie intotdeauna sa fie preparata, nu cruda, si niciodata sa nu le administrati carne grasa sau chiftelute. Ocazional, puteti sa le administrati saramura de creveti, peste oceanic si sepie.depinde.Dar poti intreba la petshopuri.

1 răspuns:
| PetreConstanta a răspuns:

Du-te la magazinul in care se vinde pesti si ia de acolo mancare