| blackrose7911 a întrebat:

Am o catelusa foarte agitata si activa. Ce sa fac ca sa o mai educ un pic sau macar sa o calmez? funda...

7 răspunsuri:
| Patry a răspuns:

Pai poate fi asa si din cauza varstei. E tanara si profita mai mult sa se joace. E activa pentru ca nu prea face miscare! Incearca sa o faci sa isi consume energia plimband-o, jucandute cu ea, facand experimente amandoua, si poate mai e asa si pentru ca e prea rasfatata! Succes!

| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

-daca' ii mikutza e destul de normal. Vrea sa ii acorzi mai mult timp.
-dar sigur nu e in calduri? catelusa mea cand a fost a sarit gardu si a plecat de acasa...dar s-a intorsbig grin
-sa o educi, trebuie sa ii spui de cateva ori sa nu mai sara(sau ce face) si daca' vede ca nu o bagi in seama atunci cand face da-stea te lasa si se poate sa uite. happy
-invat'o ca daca' o facut ceva.i dai o pedeapsa ft simpla, de ex:nu o bagi astat'n seama, si nu va mai face asa des vazand ca te sacaie
SUCCESC pupykuletz :*

| emy a răspuns:

Eu zic sa mergi cu ea la un veterinar.Sa nu aiba probleme de care tu nu-ti dai seama! Poate sa fie asa agitata de fel, dar trebuie sa fii sigura.Mult succes si Sarbatori fericite!

| Ananas2 a răspuns:

Eu am avut labrador si facea la fel.
cineva, mi-a zis sa il scot afara si imi iau rolele si sa alergam pana oboseste si nu vrea sa se mai ridice. cand va intoarceti acasa o sa stea cu cuminte. dar trebuie sa faci asta in fiecare zilaughing

| Neah a răspuns:

Cumpara-i jucarii de rontait, mai plimb-o pe la strada, dreseaz-o big grin

| emiitzzy a răspuns:

Daca i tanara i normal sa fie asa ii place sa se joace vrea atentia ta du-te cu ea in parc pana obosestelaughing si apoi se calmeaza ea:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte simplu sa ghicesti de ce e asa. O plimbi pe afara? Datorita acestui fapt ea este activa si nu se mai opreste din joaca si din alergat. Incearca sa o scoti afara sa se joace si vei vedea ca va fi mai obosita si mai linistita. Si nu! Nu este normal, chiar daca e mica sa fie prea activa - fiecare caine are limita lui, nu?