| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi educ catelusa? Macar sa doarma in ladita ei si sa nu mai imprastie toata mancarea prin casa? Are aproape un an...si nu stiu ce sa ma mai fac cu ea! Help

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Varsta este prea mare, ar fi trebuit "educata" de mica pentru ca, atunci ar fi fost mai usor.
Acum trebuie sa fii mai drastica si sa-i interzici sa plece de langa farfuria cu mancare pana nu termina de mancat, daca pleaca ii stangi mancarea si nu-i mai dai decat daca se subordoneaza celor spuse de tine. La prima reusita trebui laudata si rasplatita si se va continua cu fiecare mod de comportare in parte, cu care vrei s-o obisnuiesti. Trebuie sa stai si tu langa ea pana mananca si sa-i ordoni sa ramana si ea acolo. Va fi mai greu dar sunt convinsa ca vei reusi. Daca este inteligenta si te iubeste sigur ca te va asculta. Mult succes.

3 răspunsuri:
| vilmaristul a răspuns:

A mea are aproape doi ani si tot asa face, desi am,, incercat"
am si dat o la dresaj, dar...
de mila ei, nu am putut sa fiu dura si mi s a urcat in cap
mai ai timp
calca ti pe inima si urmeaza sfaturile din al treilea raspuns
ii lasi mancarea doar 1/2h si gata
e prea mica pe veterinarntru o masa pe zi, intreaba un medic

| marioxxl11 a răspuns:

E cam mare deja...ar fi trebuit de mica sa fie invatata...se poate invata si acum dar greu... obisnuiesteo ca daca sta acolo unde vrei tu primeste ceva bun... ceva cei place cel mai mult...tot asa si va invata...trebuie rasplatita cu ceva bun de cate ori faca ce vrei sa faca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cateaua trebuie sa manance doar o data pe zi, mancarea nu trebuie sa stea la dispozitita catelei, a mancat bune, nu a mancat ii iei bolul cu mancare.ca sa respecte regulile pe care i le impui trebuie sa fii perseverenta si drastica, asta nu inseamna ca trebuie sa o bati.fii concisa, ii dai comenzi scurte si clare. daca te asculta o mangai sau o recompensezi cu ceva care ii place.