| anyamino a întrebat:

Am o întrebare legată de câini.
Intr-o zi am ieșit afară cu câinele meu și dintr-o data a început să schelăcaie și să șchiopăteze. M-am gândit că i s-a pus un cârcel dar deja a trecut 4 zile și tot așa face, ce as putea face?
Dau fundiță

Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Poate fi destul de îngrijorător când nu știm exact ce îi deranjează. Când câinele tău a început să șchiopăteze, ai observat dacă a călcat pe ceva ascuțit sau dacă s-a lovit? De asemenea, ai verificat-i bine lăbuțele să vezi dacă sunt răni sau obiecte străine între degete?

De asemenea ar putea fi o problema de articulatie, sa aiba o luxatie de rotula sau ruptura de ligamente incrucisate.
Poti merge la o farmacie veterinara, sa discuti cu un medic si sa iti dea o pastila de durere cu antiinflamator sa vezi daca ii cedeaza durerea. Daca nu se vad imbunatatiri, vei fi nevoit sa ii faci radiografii.

Uite detalii despre luxatia de rotula: https://www.veterinarladomiciliu.ro/luxatia-de-patela-la-caini/

| anyamino explică (pentru medicveterinarbucuresti):

L am dus la veterinar, nu i- a intrat nimic în lăbuță, a zis că a fost un simplu cârcel și că acel cârcel nu trece atât de repede.

| medicveterinarbucuresti a răspuns (pentru anyamino):

Tot cu un analgezic / antiinflamator i-ar trece mai repede. Nu prea exista carcei la caini, ci mai degraba o intindere musculara sau de ligament daca a depus efort intens. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Posibil i-a intrat ceva in talpa.
Vezi daca s-a umflat si daca se linge cu precădere intr-un loc.
Ar fi trebuit dus la veterinar.

| anyamino explică (pentru ioana748):

L am dus la veterinar, nu i- a intrat nimic în lăbuță, a zis că a fost un simplu cârcel și că acel cârcel nu trece atât de repede

| ioana748 a răspuns (pentru anyamino):

Buna,
Banuiesc ca ti a spus de niste vitamine si minerale. Sunt suplimentele de la PetPhos, foarte bune.
Si cum a spus si domnul veterinar, un analgezic/antiinflamator. Daca intrebi la farmacia veterinara, ceva pentru spasme musculare. Of, doctorul trebuia sa-ti dea recomandări pentru medicație.
Daca sta, pune i si o compresa calda unde crezi ca ar fi locul dureros.
Ar putea fi si articulația.
Multa sanatate,

| MihaiMB a răspuns:

Poate i-a intrat ceva unde șchiopăteze, du-te cu el la veterinar neapărat.