| Quickyboy a întrebat:

Am o pereche de papagali Agapornis cap-de-roza. Masculul a inceput sa se scarpine pana a facut rana la aripi. L-am dus la veterinar si a venit cu diagnosticul de paraziti. I-am facut tratamentul necesar dar a inceput sa cheleasca efectiv ( sa ii cada penele) mai intai pe spate (zona de sus) urmand si pe gat in jos (piept). Ma poate ajuta cineva va rog? Chiar tin la ei, nu vreau sa se intample nimic rau.

3 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Tratamentul antiparazitar trebuie facut 3 saptamani la rand, cusca trebuie dezinfectata cam la 3 zile, in apa sau in mancare se administraza vitamine pentru penaj. Penele afectate o sa cada important este daca au aparut pene noi. La al meu m-am dus odata pe saptamna si ii punea o picatura la ceafa ( Ivermectina) 3 saptamani si s-a vindecat. Asa ca mai du-te cu el la doctor sa-l vada.

| KinderBeeeib a răspuns:

Curata-le cusca cu spirt.
Mergi si la alti veterinari in caz de orice.
Mai informeaza-te un pic.
S-ar putea ca femela sa nu bage in seama masculul si fiind plictisit asta a facut.

| jeek0 a răspuns:

Dezinfecteaza si cusca. schimba tratamentul si asaigura-le igiena. eventual mai du-i o data la medic