| akex a întrebat:

Am o pisica.Nu stiu ce rasa e. Ii place foarte mult carnea, si eu ii dau.De cand mananca asa multa ii cade intruna parul ii cade de la inceputul primaverii.Intrebarea mea e:Exista ceva care sa-i dau sa nu ii mai cada sau e de la carne?

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Este normal sa naparleasca, dar intr-o anumita masura. Cantitatea mare de carne pe care i-o dai o afecteaza si de aceea naparleste. Carnea contine multa proteina si atat. In boabe sunt si vitamine si minerale si legume si multe alte chestii sanatoase. Si sunt puse exact in cantitatea care ii trebuie unei pisici. Oricat te-ai stradui tu sa i le dai separat, nu vei reusi sa ii dai cat ii trebuie. Carnea nu le contine si are multe lipsuri, de aceea ii cade parul. Cu timpul e posibil sa aiba si alte probleme: cu dintii, cu ficatul, cu rinichii, cu oasele. Ar fi bine sa te gandesti ca nu-i faci bine dandu-i doar ce-i place daca nu e sanatos. Esti un stapan mai bun si mai iubitor daca iti pasa de sanatatea ei si chiar daca o obligi sa manance boabe, decat sa o lasi sa manance aiurea.
E ca si cand ai manca tu numai ciocolata. E adevarat ca e buna, dar nu neaparat si sanatoasa. Mama ta nu ar fi cea mai buna din lume daca ti-ar da numai ciocolata. Mama ta e cea mai buna din lume ca ii pasa de tine si iti da ce e mai bun pentru tine, chiar daca uneori nu e tocmai pe gustul tau.
Eu te sfatuiesc sa nu-i mai dai asa des carne. Mancarea de baza ar trebui sa fie boabele pentru ca ele contin tot ce ii trebuie. Carne ar trebuie sa fie ca un fel de desert, 2-3 mese pe saptamana. Pisica nu mai este salbatica si nu mai este strict carnivora. S-a adaptat si din cauza asta are nevoie de mai multe chestii decat contine carnea. Si in niciun caz sa nu-i dai carne de porc sau miel sau orice fel de carne nefiarta, chiar daca ei ii place cruda.
Eu am motan de 14 ani si toata viata a mancat boabe si se pare ca mai are cativa ani de trait. Si tu ar trebui sa o treci pe boabe pentru a te bucura de ea cat mai mult timp.
Si inca ceva: carnea nu ii face sete si daca nu bea apa, cu timpul ii vor ceda rinichii. In schimb boabele dau o sete grozava si asta e bine. Conserva este ceva mai buna decat carnea fiarta ca mai contine si altele pe langa carne, dar nici ea nu provoaca sete si tot la probleme cu rinichii se ajunge de la prea multa conserva.
Pana iti pui din nou pisica pe picioare, poti incerca niste vitamine. Eu ii dau VitCat sau CatVit, nu mai stiu exact, dar mi s-au parut f bune.
Succes!

8 răspunsuri:
| Fantoma_1807 a răspuns:

Orice pisica napirleste primavara si vara, nu este numai de la carne, daca crezi totusi ca curge prea mult par ar fi bine sa mergi la un veterinar sa nu fie ceva dermatologic

| akex explică:

Pai ii dau peste.Si nu cred ca e ceva de la sampon pentru ca nu o spal. Pisicile se spala singurelaughing si nu e deloc murdara pentru ca nu merge aiurea ca e castrata

| akex explică:

Daca ii dau ce nu-i place nu mananca si mi-e si mi-e mila de ea.Dar i-am luat o perie cu care dau pe ea o data pe zi si ii ia parula care cade dar nu a avut vreun efect.In legatura cu boabele, da si eu ii dau cu pasare si nu mai stiu ce dar mai si schimb, mereu cand ii pun boabe nu le mananca pe toate sau deloc si vine incepe sa miorlaie sa ii dau peste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ciini si la pisici intotdeauna primavara ii cade parul, nu fa nimic pur si simplu asteapta. Nu e un proces lung! Nu e de la carne, dar ar fi bine sa mai schimbi meniul citeodata!

| alexshobyx a răspuns:

Nu e de la carne, pisicile naparlesc mai mult sau mai putin tot timpul primavara.

| Etxd a răspuns:

Buna~! Am si eu pisika si nu ii cade parul de la carne nu are nikio legatura caderea parului cu carnea! Daca nu stii ce rasa e cel mai bine ar fi sa mergi la medicul veterinar cu ea. Poate sa ii cada parul si de la samponul cu care o speli sau depinde.Mi`e mi s`a intamplat i-am schimbat samponul si ii cadea parul din ce in ce mai des si am fost la medic ia fact o injectie si mi-a recomandat un sampon pentru caderea parului. POate sa fie si de la vreo alergie alimentara le determina pe pisici sa se scarpine pana ce zona cu prurit sangereaza sau ramane complet fara par, stapanii putand observa la nivelul blanii cruste. Sa diagnosticheze exact alimentul ce provoaca alergie animalului tau, poate constitui o provocare pentru medicul tau veterinar, ce va trebui sa se bazeze pe calitatile sale de investigator. De obicei cauza este gasita prin excludere, iar veterinarul va prescrie pisicii un regim alimentar special si iti va cere sa monitorizezi atent starea ei de sanatate pentru cateva saptamani. Din pacate toate testele se pot dovedi a fi destul de costisitoare si nu exista nici o garantie ca alimentul alergen va fi gasit. In majoritatea cazurilor, tratamentul incepe prin prescrierea unor medicamente antihistaminice, iar in cazurile severe o doza injectabila de steroizi. Asa mi s-a intamplat de la wiskas mancarea acea la conservahappy

| coco97 a răspuns:

La caini si la pisici le cade parul de la carne. du-te la farmacie veterianara si intreaba acolo cu ce poti sa ii dai

| VANZARIDIVERSE a răspuns:

Buna,ce fel de carne ii dai? Carnea de porc nu este buna pentru pisici din cate stiu, poate fi stresata.