| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Am o pisica siameza de un an care a stat la tara pana acum dar a fost tinuta in casa.Am o problema cu ea nu ma lasa sa-i fac baie cand simte apa sare si ma zgarie e foarte rea multe pers mi-au spus ca nu trebuie spala-te ca se spala singure.Cum sa nu o spal ca am mai av pisica si ii faceam baie dar asta nu sta nici dea naibi. Ce fac cum so pacalesc s-o spal?

Răspuns Câştigător
| Cora22 a răspuns:

Buna,

Daca pisica nu se murdareste serios (de ex., sa fie plina de noroi) sau daca nu sufera de o boala de piele (caz in care este nevoie sa o speli cu sampoane terapeutice), nu este nevoie sa ii faci baie. Baia are drept consecinta distrugerea stratului natural de grasime de pe piele si blana, care o protejeaza de diverse afectiuni ale pielii. Cresc pisici de mai mult de 14 ani, si numai in cazuri extreme (cum sunt cele pe care le-am enumerat inainte) le-am facut baie. Daca dorinta ta de a imbaia pisica are la baza teama de molipsire cu boli de piele sau datorate parazitilor, o simpla vizita la veterinar pentru deparazitare interna si externa rezolva problema.

Sfatul meu: nu incerca sa ii faci baie, daca nu e neaparat nevoie. O stresezi inutil, si singurul rezultat va fi ca pisica se va teme de tine. In plus, stresul poate avea efecte cumplite asupra sanatatii pisicii.

Daca se zbate atat de mult, vei avea nevoie de ajutor sa o speli. Poarta manusi groase, gherutele trebuie scurtate (atentie, se taie numai varfurile, altfel exista riscul sangerarii). Nivelul apei sa nu fie prea inalt in vasul in care o imbaiezi (cam pana la burtica), apa trebuie sa fie potrivit de calda (cca 38 C, nu trebuie sa fie fierbinte). Daca folosesti dusul, jetul sa nu fie puternic (zgomotul apei o sperie, si in general, zgomotele mari nu sunt agreate de pisici). Samponul trebuie indepartat in totalitate, altfel pisica se poate intoxica (chiar daca vei folosi sampoane speciale pentru pisici, sunt totusi chimicale).

Mult succes :-)

2 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci! majoritatea pisicilor au frica de apa! nu stiu cum ai reusit cu cealalta, sincer! asa e, se spala singure, nu ai alta solutie decat sa o lasi asa! daca o mai fortezi mult cu apa o sa prinda o ura sau frica fata de tine si va fi mai rau!

| Rosalline a răspuns:

Taiei un pic ghiarele si pune-i niste sosetele micute special pentru pisici ca sa nu te zgarie.si apropo : cum sa nu-i faci baie? crede-ma ca am o prietena f buna si o ajut sasi spele pisica care zgarie f rau si i-am pus sosetele.big grin