Întrebare recomandată | Tarzhan a întrebat:

Am o pompa de apa in acvariu, iar curentul de la oxigenarea apei pare sa deranjeze pestii, adică ii cam invartea. Am pus o sticla acolo unde iese curentul acela si acum iese in stânga si in dreapta sticlei, problema este ca pompa nu mai este la fel de eficientă. Ce as putea face ca pompa sa isi facă treaba bine, dar si stea si pestii liniștiți?

2 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Nu precizezi ce acvariu si pompa ai. Poate pompa nu este potrivita pentru dimensiunea acvariului si atunci curentul este mai puternic agitand pestii. Pompa e pusa pe fundul acvariului? Daca nu, pune-o acolo, dar intr-un colt si acoper-o cu niste plante sau pietre decorative. Astfel curentul se va disipa.

Succes!

| Amials a răspuns:

Nu cred că peștii vor fi afectați vizibil de curent. Poți încerca să îndrepți curentul spre un perete al acvariului, totuși