| BiancaAlecsandra a întrebat:

Am o problema cu pstele meu Betta care de cateva saptamani sta doar la suprafata apei.Are un acvariu de 12 L la dispozitia lui dar sta doar la suprafata si apa schimbata saptamanal.cand l-al adus avea un acvariu de 4 l si a stat acolo 3-4 luni apa o schimbam saptamanal si inota mergea printre scoici si de cateva luni l-am pus in acvariul mai mare 1 luna a fost bine inota repede se baga printre plante printre scoici si de un timp sta doar la suprafata Oare ce are?

2 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! In primul rand scoate toate scoicile de acolo(astea maresc kh-ul si dh-ul apei), apoi fa un schimb de apa foarte mic dupa ce scoti scoicile, cu apa de ploaie(ca sa readuci la normal valorile apei din acvariu)! Temperatura apei sa fie intre 24-26 grade celsius. Daca are foarte multe plante naturale mai redu din ele, daca ai plante artificiale aruncale ca nu sunt bune.Hraneste-l foarte putin si des 2-3 ori pe zi.Nu ii da sa manance fulgi! Va inghiti aer si nu mai poate sa se scufunde! Da-i granule. Daca are peste 1, 5 ani inseamna ca este batran. Pune in apa o lingurita de sare fara iod, doar o lingurita. Faci asta 1 data, apoi la 4 zile ii schimbi 50 la suta din apa.Lasa-i apa la declorinat intr-un vas descoperit cand o schimbi! Daca vrei mai multe sfaturi si detalii ma gasesti la facebook, imi dai o cerere de prietenie si un mesaj si raspund cat de repede pot! https://www.facebook.com/adrianmarius.marin.3

| DanielPH a răspuns:

Pune-i mai putina apa in acvariu
Mai taie din plante
Sper ca are pereche
Apa sa nu fie calda sau rece ci potrivita
Mancare moderat nici prea mult nici prea putin
Poate il deranjeaza ceva, schimbai nisipul.
Urmareste-l si tu cateva minute si vezi daca coboara in apa sau sta la aceiasi inaltime

Poate este batran... si este presiunea prea mare deci mai putina apa
Apa de la fund nu este oxigenata pune un filtruwinking Daca nu merge... lasa-l asa happy