| Noname69 a întrebat:

Am si eu 2 perusi, i-am luat azi, am citit pe net ca ii pot invata sa vorbeasca, cateva cuvinte. nu stiti sa-mi ziceti si mie ce trebuie sa fac?, sau daca e vreun site ceva?,, funda!

4 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Stai asa,nu te grabi,daca i-ai luat azi de abia te poti apropia de ei,asteapta sa se acomodeze cu tine,o luna le-ar fi de ajuns,daca sunt pereche e greu sa il inveti pe unul sa vorbeasca,chiar foarte greu,de obicei masculii invata mai usor sa vorbeasca si daca nu are femela tot e greu,dupa o luna poti incerca sa ii faci sa vorbeasca,exista in pet shop un praf de pus in apa,iar cu acel pliculet ii poti face sa vorbeasca,intrebi vanzatorul cum se administreaza,si dimineata poti repeta cuvantul"buna dimineata",de asemenea pot invata mai usor numele lor daca il repeti des(evita cuvintele:"x,y,z,cu,w, k" in vocabularul lor deoarece le va fi foarte greu sa le pronunte), succes!

| klau95 a răspuns:

Poi o femela cu un mascul trebuie sa stea cel putin 3 luni sa se obisnuiasca sa se imperecheze, dar sa se obisnuiasca cu tine lasa-i usa de la cusca deschisa sa se obisnuiasca si cu camera.
sa-ti zic mai multe detaliihappy add la id de mess-->the.clau95

| rapa a răspuns:

Ma... stiam ca trebuie sa le faci noapte sa pui o patura peste cusca si sa iti bagi capu pe sub patura sa le toti repeti cuvantu

| EpicWIN a răspuns:

Lasa-i sa se obisnuiasca cu casa, colivia si persoanele din jurul lor. Tin sa mentionez ca doar baietii pot Vorbi, (Baietii au nasul albastru) si cand ai sansa cu el singur pe degetul sau umarul tau (Impreuna cu celalalt perus nu ar fi atent la tine) incepi, si repeti cuvinte la el, si facand acest lucru 2-3 saptamani, va invata sa si vorbeasca! ( Nu va vorbi fluent, doar va spune cateva cuvinte care nu se vor intelege asa bine, este o pasarica mica totusi)