| tigrul2 a întrebat:

Daca mi am luat 2 perusi ii pot invata pe am2 sa vorbeasca?

12 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pai, daca sunt de la crescatorie, ai ceva sanse, daca-s de la pet shop, mai bine du-i inapoi.

| PainTech a răspuns:

Cu multa rabdare. Poate dura destul de mult, eu nu am reusit.
Mai intai trebuie sa construiesti o relatie apropiata cu pasarea. Daca repeti anumite cuvinte frecvent e posibil sa le spuna si ei ( sau macar sa incerce ).
Nu uita sa ii recompensezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Doar daca ai un singur perus, si acela trebuie sa fie mascul happy
cand sunt 2, deja tu esti in plus, si pe langa cearta pe care or sa o aiba in fiecare zi, ca sunt inchisi in aceeasi cusca, si n-are fiecare intimitatea lui, o sa-ti fie greu sa te accepte pe tine, dapai sa mai si ii inveti sa vorbeasca.
100% sunt sigur de asta. Si ma indoiesc ca un crescator profesionist sa spuna altfel happy
am avut o gramada, si doar masculii au vorbit, cand i-am crescut singuri, cu multa bataie de cap si timp acordat happy

| tigrul2 explică (pentru anonim_4396):

Dar macar sa ii dresez?

| anonim_4396 a răspuns (pentru tigrul2):

Nu.
le vei da drumu din cusca, si or sa zboare unul dupa altul :)
nu cred ca ai sanse cu 2, sa faci asta.
doar sa le tai aripile, ca in tutorialul de aici https://www.youtube.com/watch?v=O5mP6wrRXLI
dar nu recomand asta daca nu stii ce faci. si nici atunci nu o sa ai siguranta, fiind doi, dor unul la altul vor trage.

| tigrul2 explică (pentru anonim_4396):

Mda... duminica luasem unu singur. azi a venit a doua pasare ca era cam trist. abia venea in palma sa manance seminte si acum nu mai face asa cel luat duminica

| RAY a răspuns (pentru tigrul2):

SFATURI SI ATENTIONARI

asteapta pana ce perusul tau are cel putin 2-3 luni inainte de a incepe sa il inveti
Fii un bun si calm profesor. Nu te enerva daca el nu pare interesat. Poate parea ca nu va invata niciodata, dar nu iti pierde rabdarea
Cand il inveti, vorbeste in limba ta, asa va suna totul mai natural si va reusi mai repede sa te imite
Unul din primele lucruri pe care ai putea sa il inveti este numele lui sau numele altor perusi cu care imparte spatiul
Niciodata nu pedepsi perusul daca face vreo greseala, este cel mai rau lucru pe care l-ai putea face. Nu va intelege ce a facut rau, asa ca se va speria de tine
Recompenseaza-l atunci cand face progrese cu niste bucatele de fructe sau seminte
Invata un singur perus odata, daca el reuseste, va fi un exemplu pentru ceilalti din cusca
Pune niste muzica de ambient, asta l-ar putea face pe perus sa se simta in largul lui
Perusul are tendinta sa invete mai repede de la femei si copii, au vocea mult mai subtire si se simte mai confortabil atunci cand o aude
Spune-i seara cate o povestioara. Desi pare o nebunie, este foarte folositor si poate sa spuna si el cate un cuvant pe ici, pe colo
Stinge televizorul si opreste orice alt sunet care il poate distrage
Incearca sa ii oferi lectiile dupa-amiaza tarziu cand nu este tentat sa se joace si va sta linistit pe mana ta
Si nu in ultimul rand, fii pozitiv, spune-i cuvinte de lauda micutului precum „bravo", " foarte bine"," felicitari", „foarte dragut". Multi dintre voi poate cred ca ei nu inteleg ceea ce spunem noi, dar isi dau seama din tonul vocii si din starea noastra de spirit ce vrem sa le transmitem

| tigrul2 explică (pentru RAY):

Deci pana la urma sunt sanse sa i dresez asa putin pe am2?

| RAY a răspuns (pentru tigrul2):

Da

| Sketch2 a răspuns:

Da, poti, cu greu dar poti. Trebuie sa fiti apropiati si perusul sa aiba peste 3 luni.

https://perusiimeiimicisipufosi.wordpress.com/......pot-vorbi/