| EyesSad17 a întrebat:

Am si eu o nelamurire despre caluti de mare stiu ca masculi sunt cei care fac pui iar intrebarea mea este si femele pot face pui? sau numai masculi? si de ce ?
dau funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| katahd01 a răspuns:

Nu... nu fac parte din categoria asexuate
sunt fiinte prea evoluate pentru acest lucru
este nevoie de ambele sexe pentru a se reproduce

7 răspunsuri:
| MiSeSpuneTyna a răspuns:

Doar masculi pot face pui dc nu stiu

| katahd01 a răspuns:

Calutii de mare cand se imperecheaza se produce... ca la alte vietuitoare, schimb de celule sexuale DAR de data asta femela isi doneaza ovulele masculului iar acesta ramane cum ar veni 'gravid' si e responsabil sa ii poarte
deci e acelasi lucru ca la mamifere doar procesul e invers
si nu... femelele nu fac pui happymerit funda?

| EyesSad17 explică (pentru katahd01):

Aha ^^ deci numai masculi...
stii mi-a spus cineva ca pot fi asexuate

| katahd01 a răspuns (pentru EyesSad17):

Eu ti-am explicat procesul din ce am vazut in documentare
in legatura cu 'asesxuate' nu cred ca e cazul la aceste animalute

| EyesSad17 explică (pentru katahd01):

Pai astea as vrea eu sa aflu daca fac parte din categoria asta asesexuate

| EyesSad17 explică (pentru katahd01):

Aha ok iti dau tie funda ^^

| katahd01 a răspuns (pentru EyesSad17):

Nu... nu fac parte din categoria asexuate
sunt fiinte prea evoluate pentru acest lucru
este nevoie de ambele sexe pentru a se reproduce

| lorenamihailescu a răspuns:

Femela produce ouale pe care i le transfera masculului. acesta are un fel de marsupiu. aici are loc fecundatia. apoi ouale raman la mascul.