| NakedTruth a întrebat:

Am un acvariu cu pesti si de fiecare data cand schimb apa le pun in apa albastru de metil sau verde de malachit (special facute pentru acvariu). Am rugat pe cineva sa-mi cumpere o sticluta de albastru de metil, dar m-am ales cu "albastru de metilen" pentru uz medical. E tot acelasi lucru? Am nevoie de un raspuns urgent. Funda + vot*

Răspuns Câştigător
| Betyskumpik a răspuns:

Stiu sigur mi-am intrebat si mama si tata si profesoara

11 răspunsuri:
| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Nu mai pune ala de uz medical poate avea o concentratie mai mare si risti sa omori pestii

| Betyskumpik a răspuns:

Da este acelasi lucru( si plus daca este pentru uz medical nu cred ca le va afecta)

| NakedTruth explică (pentru Betyskumpik):

Stii sigur, sau e doar parerea ta? Nu de alta, dar nu vreau sa-mi omor pestii straight face

| Betyskumpik a răspuns (pentru NakedTruth):

Stiu sigur mi-am intrebat si mama si tata si profesoara

| vSorin a răspuns:

Nu mai pune nimic, pur și simplu schimbă apa. happy

| NakedTruth explică (pentru vSorin):

Am m-ai facut asta si din pacate apa are anumiti microbi care dezvolta boli la pestii de acvariu, deci nu ma risc.

| vSorin a răspuns (pentru NakedTruth):

Ok atunci, tu știi ce apă le pui. Bănuiesc că știi că apa se lasă 24 de h pentru a ieși eventualul clor din ea (dacă o iei de la chiuvetă). Ape limpezi și sănătate peștișorilor! big grin

| NakedTruth explică (pentru vSorin):

Daca apa e fiarta si racita si se adauga albastru de metil/verde de malachit nu exista nici un risc. Multumesc oricum! La fel si tie!

| pirmaidă0 a răspuns:

Păi unul fiind de uz medical iar altul pentru acvariu, nu cred că sunt aceleași lucruri. laughing

| NakedTruth explică (pentru pirmaidă0):

Asta e si parerea mea, dar voiam sa ma asigur. Oricum, am nevoie de raspunsul exact, ca de crezut toti credem cate cevawinking

| micsiinteligent a răspuns:

Albastru de metilen nu e recomandat pentru acvarii. E substanta care se foloseste la fabricarea spirtului. ita-te pe un spirt si vezi ca scrie la ingrediente albastru de metilen.

| NakedTruth explică (pentru micsiinteligent):

Exista albastru de metil, special fabricat pentru acvarii. Toti cunoscatorii il folosesc. happy Mersi, oricum.