| Fox9 a întrebat:

Am un caine care are (jigodie), cum se poate trata?
Va rog ajutor.
Funda.

4 răspunsuri:
| PeeWee96 a răspuns:

Eu știu că trebuie ars pe nas cu un fier încins, dacă poți să faci asta fă-o altfel nu scapă. Baftă

Pe net am găsit asta:
"Din pacate, nu exista un tratament antiviral pentru Maladia Carre, prin urmare tratamentul consta in ameliorarea simptomelor si sustinerea organismului.

daca animalul a devenit anorexic sau deshidratat, se pot administra fluide, intravenos
trebuie curatate cu regularitate scurgeile nazale si oculare
pot fi administrare antibiotice pentru posibilele infectii secundare
pot fi administrare calmante pentru a tine sub control convulsiile
! De retinut, este ca Jigodia poate fi fatala pentru unele exemplare, al caror organism a fost mai slab sau au avut de-a face cu o infectie mai puternica.

Jigodia nu poate fi trata la domiciliu deci la primele semne de infectie, trebuie sa te prezinti cu cainele la veterinar"

| sierra1 a răspuns:

Du-l la un veterinar

Exista posibilitatea administrarii de imunoglobuline (anticorpi) specifici acestui virus. Pe langa aceasta trebuie instaurat un tratament cu antibiotice pentru tratarea infectiilor bacteriene secundare si tratament simpromatic de rehidratare, antidiareic, imunostimulare, protectie a sistemului nervos, etc.

| Bizon95 a răspuns:

Din cate stiu eu "jigodie" inseamna raie/scabie (ambele sunt acelasi lucru)
asta inseamna mediamente si mai ales spalat luni de zile cu sapun cu sulf care miroase... WICKED

insa mai ales, E UN PARAZIT ******EXTREM DE REZILIENT*****, asa ca masurile trebuie sa fie DRASTICE, nu merge cu trei lule, trei surcele, azi dau cu peria si vad eu maine, ca poate, POATE!

| Andreeush a răspuns:

Du-te cu el la veterinar.