| Vlad529 a întrebat:

Am un caine mai mic de 3 luni si am inceput sa il invat comenzile de baza (sezi, culcat etc.) stiu ca e mic si o sa ii ia ceva timp sa invete, dar voiam sa stiu cum sa continui "dresajul". Deocamdata suntem la " sezi", si cand ii zic sa sada si am mancare in mana ma asculta mereu din prima, maxim din a doua incercare. Insa cand nu am mancare sa ii dau, mai greu asculta, uneori cand are chef de joaca nu ma baga in seama deloc. Vreau sa stiu cum ar trebui sa procedez in continuare. Repet, stiu ca e normal sa nu ma asculte la varsta asta, e mult prea mic, dar incet - incet dupa ce mai creste sa stie asculte la comenzile de baza.

1 răspuns:
| Decebal_Marius_Maria_1986 a răspuns:

Nu-i nimic rau in faptul ca vrei sa il inveti de mic, ba din contra...cu atat mai bine.Eu la ai mei asa am inceput.Metoda recompensei mi se pare cea mai buna, in timp te va asculta