| Cody_IL_1998 a întrebat:

Am un cățeluș Bichon maltez in vârsta de 2 ani și cățelușa are 6 luni se poate întâmpla sa-i facă ceva dacă ea este prea micuța?

2 răspunsuri:
| Comunity a răspuns:

Buna. Daca ar fi sa enumar acum toti pasii, stituatiile, riscurile si sa analizam toate punctele de vedere ar trebui sa scriu aici un roman de doua pagini laughing, dar iti spun asa pe scurt.
In primul rand eu te sfatuiesc sa pui catelusa intr-o cusca inchisa din grilaj care are si usa care o poti inchide si deschide (stiu ca suna cam urat, dar te rog sa ma asculti). De ce spun asta? Pai eu unul nu stiu ce comportament/personalitate are cainele tau si daca este teritorial sau agresiv cu spatiul unde a locuit el in ultimii doi ani deci acea cusca este ca sa obisnuiesti catelul tau cu catelusa. Aduci catelul tau aproape de cusca sa vada ca puiul nu este un pericol pentru teritoriul lui, sa o poata mirosi, sa o priveasca ca sa se poata acomoda. Acest proces poate dura de la cateva zile pana la doua sau trei saptamani, totul depinde de animal si cum ii supraveghezi tu. Totul sa se faca sub supravegherea ta! Incetul cu incetul mai scoti puiul afara din cusca, il iei in brate si cu grija il arati cainelui mai mare. Sunt multi factori, mai poti sa urmaresti pe internet.
Si inca un sfat important este sa ai grija sa faci puiului toate vaccinurile si controlul medical! Puii de caine pot contacta o boala foarte nemiloasa de la care multi si mor chiar si cu tratament! Se numeste parvoviroza! Ai grija.

| valystefan1005 a răspuns:

Situatia descrisa este ca si cum unul de 30 de ani, face dragoste cu o fata de 10 ani...Ce consecinte pot sa apara? Eu cred ca patrupedul nu este suficient desvoltat uterul, la fel cum nu este desvoltat nici uterul unei fete de 10 ani...iar un contact sexual in ambele situatii descrise, poate sa aiba consecinte uneori ireversibile.