| n0name a întrebat:

Am un catelus de 7 luni, lup. mentionez ca este un grasunel si are o problema. La aproape 7 luni ale lui nu are deloc urechile ridicate... sad Este asa de simpatic, e o scumpete... dar ma asteptam sa i se ridice urechiusele. E de rasa buna. L-am cumparat de la tara, de la o vecina. Mananca de toate. nu ii plac bobitele alea pentru caini. iubeste pastele fainoase... Cine imi poate da un sfat, un medicament pentru ridicarea urechilor?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare, timpul le va rezolva pe toate.Nu este necesar sa iti faci probleme referitor la modul cum se dezvolta, si eu am un pichinez dragalas si la inceput nu latra deloc, se juca cu toata lumea dar dupa un an totul sa schinbat, e mic dar foarte rau si atent la tot ce se intampla in jurul lui. Daca îi cumperi bobite din alea, cand mai cumperi spune-i vavzatorului ce varsta are, pentru ca sunt mai moi pentru timpul lui. Trebuie sa ei legatura cu dr. veterinar pentru ai face vaccinurile preventive.

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Noi avem o catelusa de 6 ani si are o ureche pe care o tine tot timpul ridicata iar pe cealalta aplecata. Foarte rar o ridica si doar un moment! E haioasa dar o iubim neconditionat!

| n0name explică:

Cum adica sa il arunc? E cel mai dulce catel din lume si il ador! Nu imi pasa de asta, am vrut doar un sfat! E catelul meu, iar raspunsul tau e nefolositor si stupid!

| Anaaaaa a răspuns:

Lasa urechile, nu ii mai da chiar orice mancare. da-i multe supe si lasa-l cateva zile doar cu mancare speciala si vrand nevrand o va manca, poti sa incerci mai multe feluri, poate alele ii plac. asa i-am facut si eu cainelui meu. si s-a invatat.big grin. sa nu ii dai multa carne de porc, ca poate sa faca alergii si boli de piele. te mai documentezi tu dupa net.winking. sper sa iti fie de ajutor sfatul meuhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i mai da paste fainoase! Mai bine orez. Chestia cu urechile s-ar putea sa se rezolve, s-ar putea sa nu (eu am avut probleme exact pe dos: un foxterrier cu urechile ciulite). Daca char inseamna mult pentru tine, poti sa-i faci niste "atele" din bandaj si eventual un bat de inghetata, dar sigur o sa-l necajeasca. Cand il mangai, nu-i apeca urechile. Cu timpul s-ar putea sa se corecteze. S-ar putea sa aiba si o mica lipsa de calciu, dar pentru a fi sigur mergi la un veterinar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi e dragut si il iubestiu, eu zic sa-l arunci daca nu ridica urechile. asa ceva este inacceptabil pentru un animal care e o scumpete...

| theo7frumusik a răspuns:

Buna! Si cainele meu a avut aceeasi problema, i-am facut injectii cu calciu timp de 10 zile si acum are niste urechiuse de toata splendoarea! Nu trebuie sa il arunci, daca il iubesti! theo