| Dricius a întrebat:

Am un ciobanesc bucovinean de 8 luni si nu ma inteleg cu el.spuneti-mi ce trebuie sa fac. Vreau sa-l dresez si nu stiu cum....nu ma asculta,este indicat sa-l bat? va rog, dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| Lazar_Cristi_1995 a răspuns:

Pai...in primul rand trebuie sa fi autoritar cu el...incearca ceva predresaj, exercitii de atragere a atentiei.sau,in cel mai complicat caz, ia cu tine un prieten la care cainele sa latre.corecteaza acest latrat cu comanda fui, acoperindu i ochii cateva secunde, iar cand o sa ii spui fui, si el nu o sa il mai latree, recompenseaza l.pt mai multe detalii imi poti da add pe facebook.

| Dricius explică (pentru Lazar_Cristi_1995):

Cristi,adauga-ma pe facebook Liviu Cristea te rog.

| Dricius explică (pentru Lazar_Cristi_1995):

Adauga-ma pe facebook Liviu cristea

| Lazar_Cristi_1995 a răspuns (pentru Dricius):

Poti sa imi dai tu add la Lazar Ionut-Crstian. Am un caine ciobanesc german negru la poza de profil.Eu nu pot sa imi dau seama care esti tu.

8 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Probabil e alintat.Cauta pe youtube metode de dresaj. Daca chiar nu reusesti apeleaza la un dresor, macar cateva sedinte, sa-l disciplineze.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Nu este indicat sa il bati, nu trebuie sa da-i in el. Daca il lovesti va fce si mao rai.
Trebuie sa incepi cu comenzile de baza: sezi, culcat, stai etc.
Cand le face il recompensezi (cu ce ii place lui sa manance). Daca nu te descurci, mergi la un dresor.
La 8 luni este deja mare...eu mi-am dresat cainii de la 3-4 luni.

| Dricius explică (pentru DenissaRoxana):

Pe internet am citit ca, cainii ciobanesti bucovineni se dreseaza de la 1 an.

| deniidenisa156 a răspuns:

Doamne, sunt si ele fiinte, chiar nu va ganditit cum sa fiti in locul lor? sunt si ele destul de chinuite! in nici un caz nu e indicat sa-l bati daca nu vrea sa asculte, trebuie sa ai rabdare chiar daca din cele din urma o pierzi.

| Dricius explică:

Cristi adauga-ma pe facebook Liviu Cristea