| anonim_4396 a întrebat:

Am un metish teckle de 9 ani care pur si simplu isi uraste viata.E hranit bine,alintat si ingrijit,dar ma musca si ma maraie si pe mine si pe-ai mei ori de cate ori incercam sa-l mangaiem,de jucat nici nu mai zic. Dintodeauna a fost asa,l-am dus si la veterinar si a zis ca asa e caracterul lui, n-avem ce sa-i facem.Cu toate astea,l-am acceptat asa cum e si l-am iubit fara sa asteptam vreo dovada de afectiune din partea lui.
Problemele au inceput cand acum vreo saptamana am adus un pui,rasa neidentificata inca,femela,in speranta ca o prietena patrupeda l-ar mai imbuna.
Fetita e foarte prietenoasa,vrea sa se joace cu el si sa socializeze, dar el o maraie si pare pregatit s-o atace.Ba mai mult,de cand am adus-o nici pe noi nu ne mai lasa sa ne apropiem de el fara sa ne maraie,nici nu se prea mai atinge de mancare.
Eu ma gandeam ca atunci cand o sa mai creasca puiul o sa se inteleaga mai bine,sau cel putin,asa sper sa se intample.Dar pana atunci cum sa-l mai imblanzesc?

Chematul unui dresor sare din schema,nu exista persoane care sa se ocupe cu asa ceva unde stau eu, plus ca un curs ajunge si la 300 de euro.

Scuze pentru intrebarea-roman dar chiar m-am atasat enorm de amandoi,si cu bune si cu rele, si nu vreau sa renunt la niciunul din ei ca sa scap de probleme.Asadar ce-ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Pitic a răspuns:

Te inteleg si eu am patit la fel, am crescut un rottwailer de cand era pui pana pe la 6 luni si dupa parintii mei l, au dus la casa, acum ma maraie si daca scapa din cusca e in stare sa ma muste, probabil nu ma mai recunoaste desi vad in ochii lui tristete poate se gandeste ca l, am abandonat si mi se rupe sufletul de el ..in fine
Catelul tau cred ca e mult prea alintat si mult prea batran ca sa se mai joake pentru un caine 9 ani sunt mult foarte multi.Cred ca e normal sa fie morocanos si sa nu aiba chef de joaca., asta este explicatia este prea batran ca sa se mai joake.
L.ai crescut tu de cand era mic sau a fost al altuciva. daca a fost a altuiciva este probabil sa fi fost batut ceva s, a intamplat de este el asa rau, sau poate ii placea mai mult de celalalt stapan.
Gandeste-te ca si oamenii sunt la fel cand sunt raniti obisnuiesc sa raneasca si ei la randul lor, nimeni nu s, a nascut rau, viata si imprejurimile l, au facut asa.
Este o emisune despre dresaj la televizor, trebuie sa o fi vazut, e un tip care se intelege minunat cu cainii, nu stiu exact la ce ora sau pe ce program este dar incerca pe animal planet, discoveri o sa te ajute mult, am vazut chiar o emiune facuta de el in care o familie sa plangea de catetul lor ca ii musca din senin fara sa ii faca nimic, si el a descoperit ce il supara pe caine si a rezolvat problema, uita, te si u la emisiunea lui si te va ajuta,

| LittleSue a răspuns (pentru Pitic):

Sambata,8 seara, National Geographic Channel, Caesar si cainii.Mi-am facut temele.Dar chiar si-asa, cu-al meu catel nu merge nimic din ce spune Caesar.Il cresc de la 2 luni, nimeni nu l-a batut niciodata de atunci.Dar chiar si-asa, el nu ne iubeste.Ma face sa cred ca-i autist...

| Pitic a răspuns (pentru LittleSue):

Nu stiu ce sa zic, nu imi pot imagina un caine care sa nu se joake sa nu isi schimbe purtarea dupa ce il hranesti. nu stiu ce sa zic, chiar imi pare rau ca nu te, am putut ajuta, multumesc pentru fundita

4 răspunsuri:
| PiTbuLuL a răspuns:

Little caini se pot schimba mai ales daaca face de astea nu e bine.Comportamentul lui nu e bun mai ales fata de tine care esti stapana lui si n-ar avea voie sa maraie la tine. Spre exemplu eu am un pitbull si un rotwailler dar rotwaillerul a marait catre mine cand avea 4 luni atunci l-am batut recunosc dar a meritat de atunci nici pas n-are curaj sa zica cu pitbulu niciodata na marait la mine dar de atunci nici el.Eu zic ca atunci cand maraie mai ii dai una peste bot sa stie ca nu-i voie.Eu n-am permis la nici unu sa maraie cum adica eu le dau sa manance ma joc cu ei si ei sa maraie la mine? NU nu le-am dat onorea.Un caine trebuie sa-si respecte stapanu si sa stie ce n-are voie sa faca. Daca facea cu mine asa ce face a tau acum il batem de-i suna apa in cap.Si nu te teme o sa se obisnuiasca unu cu altu in cateva zile nu luni asta-i clar.
Sall!
BAftaa sper ca ti-am fost de ajutor cu cvbig grin!

| kidaa15 a răspuns:

Eu am 5 catei unul de rasa mare si ceilalti sunt mici..am un baiat si 4 fete. dintre fete..am o fata batrana de 12 ani :O si mereu cand mai cumparam cate un catelus nou ii maraia si vroia sa ii muste.dar in o luna 2 o sa se obisnuiascawinking de comportamentul ei in legatura cu mangaiatul si jucatul nu ai ce sa faci..am avut si eu o problema asemanatoare cu a ta ..nu ma lasa sa ma joc cu ea..nu malasa sa o mangai.dar nu ai cum sa o schimb..iti dau un sfat : nu o alinta mai mult pe una dintre ele ..si invers..pt ca una dintre ele o sa sufere sad baftawinking