| YLLL a întrebat:

Am un perus pe care l-am cumparat de cateva saptamani. dar este f fricossad
Si cand schimb punga de la tavita, sau mancarea se agita si zboara prin colivie chiar daca le fac curatenie foarte incet sa nu se sperie.
sau daca imi bag putin mana in colivie se sperie ft tare.si se lasa pe spate
as vrea sa scap de frica asta a lui si sa. l pot lua si eu pe deget, sa. l mangai ...am inteles ca este nevoie de multa rabdare, sa bag mana in colivie de mai multe ori pana va vedea ca nu-i fac nimic. dar deagabasad
Mentionez ca are vreo 3-4 luni.:d
Multumesc!

6 răspunsuri:
| Andromedda a răspuns:

Infometeaza-l...cand crezi ca ii este destul de foame, pune-ti in mana mancare de papagali si tine-ti mana in cusca. Ne avand ce face, o sa manance din palma ta. Incearca sa repeti asta de mai multe ori.
Cand s-a invatat cat de cat cu tine, taie-i varfurile penelor de la aripi si lasa-i usita deschisa. Vei vedea ca o sa inceapa sa se plimbe pe langa colivie, sau sa se urce pe ea.

Sper sa te ajute.happy

| Elena_1106 a răspuns:

Este foarte mic la varsta asta se sperie usor mai lasa-l sa creasca macar ceva mai aprroape de un an, sa se mai obisnuiasca si incearca ca atunci cad vezi ca se sperie sa illasi in pace ca dupa aceea ramane cu sechele(stiu ca e animal dar si eu am pet si stiu cum se intampla ca eu asa mi l-am speriat si acum nici nu ma aproprii bine de el ca se agita si vrea sa zboare de langa mine.
ai grija cum te porti cu el si ti-am spus mai da-i timp te rog, ca sa nu ramane cu sechele nu pentru mine ci pentru binele lui ca sa nu ajunga ca al meu

| YLLL explică:

Alcesandra.asta e al doilea perus.crying
te inteleg.cand mi-a murit primul am plans f mult deoarece m-am atasat de el. vorbea, dansa.era foarte jucaus. si a ramas femela. singura
am mers sa-i cumpar altul. [adica asta de acum] dar nu se compara cu celelaltsad
Multumesc tuturor pentru raspunsurilove struck

| roby96 a răspuns:

Daca l-ai cumparat de curand trebuie sa ii lasi timp sa se obisnuiasca.Eu am 2 nimfe.Cand am cumparato pe prima(fata) era cuminte de cand am luato.Cand la cumparat pe el era bezmetic rau.Si acum e inca fricos dar nu la fel cu era la inceput.Mentionez ca i-am taiat penele ca sa se obisnuiasca.Si la fata si la baiat.Eu i-au crescut penele si poate sa zboare dar lui inca nu.Ai mei sunt foarte cuminti happy :X

| seby8873 a răspuns:

O sa se rezolve problema asta cu timpul, si eu am avut unul si mie mi-a fost foarte greu de fapt lui i-a fost greu pana sa se acomodeze cumine dar stai linistita ca o sa poti sa il ti in mana si pe deget fara sa zboare aprox pe la 6 luni

| madDa_1471 a răspuns:

Vorebejte cu elwinkinglove struck
cu timpul o sa se obisnuiaska cu tine
si eu am avut da cand am inceput sa ne intselegem... cryingcryingcrying a adormit si nu s`a mai trezit ca s zic asa laughing sigh multaa vreme am fost fff suparata si am plans dupa el sigh

acum am un hamsterhee hee lui nu ii e frica de mine da mie da...pana m`am obisnuit laughing

app ai mare grija ce ii dai sa papewinking

:*:*:*