| IonValeriu a întrebat:

Am vazut in filme cum porumbei se duc in locul unde ii trimeteau oameni, deci vr si eu sa prind un porumbel si sal dresez sa mearga de ex de la Bucuresti la Pitesti? e doar un exemplu

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna Ion,

Degeaba incerci tu sa prinzi un porubel pentru ca nu il vei putea dresa. Porumbeii care ii vezi tu pe strada zi de zi sunt porumbei comuni gri-cenusii de ex. Oricat ai incerca sa il dresezi ar fi in zadar.
Crescatorii de porumbei au anumite rase pe care le folosesc. Spre exemplu, porumbelul voiajor este folosit datorita faptului ca are un simt de dezvoltare deosebit fiind capabil sa se intoarca de la distante foarte mari acasa.
Prin urmare, daca esti pasionat, poate doresti sa devi un crescator dar unul singur nu are rost sa iti iei.
In speranta in care ti-am fost de ajutor.

Pa, ****

2 răspunsuri:
| roxycool a răspuns:

Tu vrei sa prinzi un porumbel de pe strada? pai sa-ti explic(tata are porumbei si stiu) diferenta dintre un porumbel de rasa si un porumbel de pe strada este asta: ala de rasa are in jurul ochiul un cerc iar cei de pe strada nu au asa ca succes!

| IonValeriu explică:

Numi pierd timpul cu prosti care rasp numai la caterinca