| Nicolas3463 a întrebat:

Am vazut intr-o revista de astronomie ca scria : "Luna rasare la ora 7:13 si apune la 18:30, apoi am cautat si pe net si in pentru fiecare zi orele sunt cam la fel. Puteti sa imi explicati si mie acest lucru?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi...ziua nu creşte şi scade deodată. De aceea există variaţii mai mici sau mai mari în orele respective. Era aşa greu?

| Nicolas3463 explică (pentru anonim_4396):

Nu la asta ma refeream, ci la faptul ca ma asteptam sa scrie ca luna rasare seara si apune dimineata, nu invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rasaritul sau apusul, depind de perioada de rotatie.Nu vor fi identice dar nici nu vor avea mari variatii de la o zi la alta.Numai bine.