| Bondarel99 a întrebat:

Am văzut multe anunțuri pe olx in care oamenii vând cu 500-1500 lei câini de talie mare, de 4-5-6 ani care au fost ținuți in lanț. Curiozitatea mea e: de ce?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Sunt visători. De aceea. Asteapta si ei un fraier de pe urma caruia sa ia o suma bunicica. Greu de crezut ca cineva ar lua un caine adult cu un pret asa mare.
Cainii adulti se doneaza, nu se vand, chiar daca sunt de rasa. Si eu am donat un setter irlandez cu multi ani in urma desi avea pedigree si parintii lui erau campioni la concursuri iar el avea doar varsta de 6 luni, nu ani. Crezi ca nu l-as fi vandut daca puteam? Cei care isi cauta un caine il iau de pui mic, sa fie crescut si educat de ei, nu sa aiba obiceiuri gata formate si sa fie deja atasat de fostul lui stapan.

7 răspunsuri:
| WhatABeautifulDay a răspuns:

Ce anume de ce? De ce ii vand? De ce pretul este prea mare/mic? De ce ii tin in lanturi? Fii specific

| Eduard619 a răspuns:

Pentru că vor sa găsească un fraier să pape și ei niște bănuți. E easy.

| ℓαυяα a răspuns:

De ce ii vând sau la ce anume te referi?

| Bondarel99 explică:

Da, când zic "de ce" ma refer la toate cele de mai sus.

| Ineys a răspuns:

Ii vand pentru ca au nevoie de bani, pentru ca in momentul cand cainele respectiv a implinit acea varsta atunci s-a nimerit nevoia de bani sau pur si simplu nu mai vor sa le poarte grija siiii au fost tinuti in lant pentru ca asa se procedeaza la tara. Daca-l tii in lesa in curte legat de card, in 2-3 zile rupe lesa. Lantul nu-l poate rupe.

| ℓαυяα a răspuns:

Probabil vor sa facă bani de pe urma lor, cât mai mulți dacă se poate. Din experiența mea, nu sfătuiesc pe nimeni sa ia câini vânduți pe olx. Stăpânii lor mint in legatura cu vârsta, sănătatea lor, etc.

| AndreiZH a răspuns:

Nu e bine ..cred ca ar putea sa fie acuzati de cruzime de animale.Scopul lor e de a se reproduce si supravietui nu de a sta in lanturi mai ales ca acesti au o durata mai mica e viata de cam 10 ani(asta pentru caini de talie mare) nu stiu da zile sa fie mai blanzi!