| SteelShadow a întrebat:

Spuneți-mi niște rase de câini de talie mică care pot fi ținuți exclusiv afară.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bichonul
Am avut si e foarte dragalas si jucaus

Pechinezul
Am si acum(il tin afara, cateodata in casa)
Este super aceasta rasa si ai zis ca vrei sa il tii afara, e iarna si al meu e afara, e foarte rezistent, in acelasi timp foarte jucaus dar te previn ca latra mult

Pudel
Nu am avut dar am auzit ca-i rezistent(am auzit)ATENTIE! Doar unele rase de pudel sunt rezistente la frig(in general nu foarte mult dar sunt)

Aceste rase t-i le-as recomanda eu insa cea mai buna (dupa mine) e pechinezul
Acum te las pe tine sa alegi
FUNDA?

| Trandafirii a răspuns:

Bichon maltez, bichon havanez, pechinez, teckel, pudel, chow chow, foxterrier, ciobanesc norvegian, sper ca te am ajutat!

| Anonim340 a răspuns:

Bichon (sunt mai multe rase de Bichon, toate mici deci poti sa cauți ca sunt foarte drăguțe), Chow-Chow (doar ca e de rasa mai mijlocie putin), Pudel (dar vezi ca exista rase mai mari si pudelul poate creste), teckel (e foarte faina rasa).
Daca vrei toate rasele poti cauta pe Google (Câini rase mici sau ceva de exemplu)

| KawaiiiPanda a răspuns:

Nu este bine! Daca iti e frig tie afara le e frig si cainilor. Mai ales aceia mici sunt mai sensibili. Poate doar vara si primavara. Dar toamna si iarna nici poveste! Sa-ti fie rusine!

| SteelShadow explică (pentru KawaiiiPanda):

Pentru ce sa-mi fie rusine? Cu ce-am greșit? Vreu un caine de talie mică pe care sa-l tin afara! N-ai auzit de așa ceva sau ce? Daca ai vreo problema tine-ți răspunsurile pentru tine.

| KawaiiiPanda a răspuns (pentru SteelShadow):

Nu e bine pentru el.Fiind mic el e sensibil. Scuze daca ti-am gresit, m-a deranjat faptul ca unii chiar ii tin afara pe timp de iarna. Ceea ce e un lucru oribil. Si incercam sa-ti spun ca nu e bine. O seara placuta! happy

| SteelShadow explică (pentru KawaiiiPanda):

Atunci, scuze ca si eu sar la gâtul oamenilor prea repede. Eu mai am 3 ciobanesti pe care ii tin afara, dar oricum le asigur toate condițiile: custi rezistente, izolate si au mereu asternut (fân). Evident ca nu mă gândeam la vreun Bichon sau Yorkskire, stiu ca sunt sensibili. Mă gândeam la un schnautzer pitic sau tekel ori un terrier. Din cete stiu, sunt rezistenti. Te înțeleg de ce te superi, așa e un caine de rasa mică sensibil oricum nu mă gândeam sa iau pentru ca si mie mi-e mila de ei. Am 26 de animale acasa si le ingrijesc cu dragoste, dar na, câinii, pisicile si alte cateva stau afara dar bineinteles ca le asigur toate condițiile ca sa o ducă "in puf" toată iarna.

| KawaiiiPanda a răspuns (pentru SteelShadow):

Ai dreptate happy Iti dau un sfat:daca vrei un caine incearca sa adopti unl, e mult mai bine happy O gramada de oameni cumpara din Petshopuri si mna acei caini din adapost,, chinuiti,, sa zicem ajung sa moara.

| SteelShadow explică (pentru KawaiiiPanda):

Așa e. Si câinii pe care ii am tot sunt adoptati într-un fel adica oricum nu i-am cumparat si nu sunt cu pedigree. E adevarat, sunt o mulțime de caini care stau la adăpost iar aceste au devenit supraaglomerate. Si condițiile din adaposturi cam lăsa de dorit... Si din cauza asta ajung sa-i eutanasieze ceea ce este un lucru cat se poate de macabru.

| IuliaAndreea35 a răspuns:

Tinut afara? Nu se tin astia de talie mica afara, sunt frigurosi si sensibili!

| SuperGirl2 a răspuns:

Dacă ai dori un câine de rasă mică și vrei să stea afară trebuie să ți-l iei la primăvară și pentru iarnă să-i cumperi haine căci părul lui e ca părul uman, deci nu-i ține de cald sau iarna îl vei putea ține în casă. Rasele recomandate ar fi: bichon, french bulldog, yorkshire terrier, chow chow, chihuahua cu păr.