| nikushoru a întrebat:

Anghila trăiește în rîu, dar depune icrele în mare, somonul trăiește în mare, dar depune icrele în rîu. De ce?

5 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Ar fi prea multa monotonie.laughing

| Zartbitter a răspuns:

Motivul este același pentru ambele specii: puii au nevoie de alt tip de alimentație decât adulții, iar acel tip de hrană se găsește doar în acele zone unde adulții migrează pentru a depune ouă.

În cazul anghilei (sau țipar), e vorba de zona Mării Caraibelor. În mare parte este încă un mister, iar oamenii de știință au descoperit relativ recent acest fenomen de migrație al țiparilor. Atât țiparii din Europa cât și cei din America se adună în aceeași zonă a globului. Nu uita că doar o parte din speciile de țipari se comportă astfel, nu toți.

Peștii care migrează din ape dulci spre ape sărate se numesc catadromi, iar cei care migrează în sens invers, din ape sărate spre izvoarele dulci se numesc anadromi.

Din ce au descoperit oamenii până acum, sunt mai multe specii anadrome decât specii catadrome.

| nikushoru explică (pentru Zartbitter):

Mulțumesc

| Zartbitter a răspuns (pentru nikushoru):

Cu plăcere.

| ruzycciocolata a răspuns:

Deoarece in rau apa este mai calda, mai lipsita de pradatori deci mai prielnica pentru dezvoltarea icrelor dar nu stiu de ce anghila depune icrele in mare.Probabil ca zona este mai prielnica.