| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva pui/gaini Brahma? de ce conditii au nevoie?

Răspuns Câştigător
| alleex a răspuns:

Gainile Brahma fiind pasari de rasa au nevoie de conditii speciale.
Daca doresti sa comercializezi asemenea pasari sau sa te bucuri de frumusetea rasei trebuie sa ti cont de cateva sfaturi:in primul rand gainile Brahma au mari probleme daca sunt lasate sa umble pe umezeala si noroi. Penele de la picioare(unele cresc sub degete) se pot murdari si pot retine noroiul, formand niste aglomerari ce impiedica pasarea la mers si pot duce in cazuri extreme la pierderea unor unghii sau degete intregi. Totusi un avantaj important al rasei este insa rezistenta la frig, de unde deriva o mai buna productie de oua iarna, decat in cazul altora( dezavantajul faptului ca sunt asa bine "imbracate" este insa faptul ca vara sufera de caldura si au nevoie de umbra multa si racoare), asta inseamna ca trebuie sa ai locuri special amenajate ferite de soare.
Nu consum mai mult furaj decat gainile de curte de rasa comuna, cu exceptia faptului ca la gainile rasa, trebuie sa ai mai multa grija cu vaccinari suplimentare, cu vitaminizari si tratamente profilactice impotriva bolilor respiratorii(unele cazuri).
Ca furaje iti pot spune ca este bine sa existe o alternanta:
seminţe de floarea soarelui, ovăz, boabe de mălai şi bucăţi mici din coajă de pâine.
Acum depinde in cazul tau pentru ce ti pasarile daca vrei sa te bucuri de frumusetea lor nu trebuiesc investite sume mari de bani si ingrijirea este relativ usoara sfaturile de mai sus sunt suficiente, asta in cazul in care nu doresti sa participi la expozitii unde regulile sunt mai stricte.tot cele de sus as putea spune dar cu investitii mai mari.in ventilatie si vaccinari.etchappy. Sper ca ti-am fost de folos.primesc poate o fundalaughing

1 răspuns: