| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Imi poate spune cineva ce specii de pesti se gasesc in raul Gurghiu?

3 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Raul in zonele unde sunt pesti este ARIE PROTEJATA, nu se poate pescui acolo, lostrita si altii sun pe cale de disparitie!

Pești: Dunariţă (Sabanejewia aurata), Zglăvoc (Cottus gobio), Chişcar (Eudontomyzon danfordi), Lostriţă (Hucho hucho), Petroc (Gobio uranoscopus), Moioagă (Barbus meridionalis).

| dullcat a răspuns (pentru Korkodeln):

Nu stiu romanii ce e aia specie pe cale de disparitie...Mai important e sa aiba burtile pline.Cunosc si eu oameni care pescuiesc ilegal, e jale.