| aaaa12345 a întrebat:

As dori sa stiu sa tricotez vreau explicatii si/sau filmulete cum se tricoteaza plovere etc. stiti voi ce primiti daca e raspunsul cel mai bun si mai folositor

3 răspunsuri:
| BYBY a răspuns:

Pai. esti fetita, nu zic ca nu ar trebui sa stii sa cosi,
dar nici nu e prea normal ca o fata ca tine din secolul 21, Romania, sa-si mai doreasca sa tricoteze.In plus doar daca erai acum vreo 100 de ani, mai ziceam, ca nu aveai ce sa faci, dar acum sunt o gramada de lucruri interesenate decat tricotatul.
De exemplu:sa canti, sa dansezi, sa asculti muzica, sa scrii, sa citesti, sa compui poezii, sa faci curatenie in camera ta, sa te documentez de exemplu despre demi lovato sau ce vedeta iti place tie, sa joci jocuri captivante, sa incerci sa iti asortezi hainele pentru urmatoarea zi de scoala, sau sa incercei sa te machezi, sa vezi cum iti sta mai bine, sau sa faci poze, si daca vrei ceva mai intepator si nu ai facut-o pana acum, Penseaza-te, sau pune pe cineva priceput daca nu stii.Deci vezi si tu cate lucruri sunt de facut, decat si tricotezi.
Dar totusi daca insisti pe tema asta cu tricotatul poti incepe usor de exemplu facand haine la papusi, pana avansezi sa-ti faci tiewinking.
Nu sunt experta si nici nu vreau sa fiu in tricotat, dar stiu ceva elemntar pentru ca eu anul trecut la optional am avut Tricotul si Cusutul[dupa parerea mea era plictisitorlaughing]deci se face asa:iei doua chesti dinalea bete dinalea de fier ca nu mai stiu cum le zice, de la magazine din astea de cusut, ata groasa, sau fir de lana, sau bumbac, sau poliester, sau elastan ce vrei tu, bagi materialul pe bete si incepi, una pe fata una pe dos, asta daca vrei sa fie mai subtire ploverulsau ce faci, daca vrei sa fie mai gros faci doua pe fata, doua pe dos, adica ti betele unu intr-o manaunu in alta si incepi cand ilduci pe unu la mana cealalta ov data sau de doua ori, iar capul betelor sa se atingalaughing

Sper ca ai inteles ce am explicatlaughing.

Si cum sunt si prima, si mi se par logic ce am zis

imi dai fundita? Te rog

bye bye.sa tricotezi frumos!:*

| andyyo10 a răspuns:

Uite aici: http://www.youtube.com/watch?v=L_hl7HGMDy0 cum se tricoteaza o caciulita:D Funda?