| alexalexandrusincerul a întrebat:

As vrea sa cumpar o pisica si as dori sa va intreb de unde ar fi cel mai bine sa o cumpar. Ce rasa ar fi mai potrivita pentru cineva care locuieste singur? Ar fi mai bine sa cumpar pui sau pisica adult? As vrea cateva sfaturi de la cine are. Multumesc.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce nu adopti direct o pisica de pe strada sau din adapost? La pisici nici nu faci diferenta asa mult intre rasa si maidaneza. Sunt puiuti de maidaneza de sute de ori mai frumosi decat de rasa, eu am adoptat o maidaneza si cand era mica oriunde ma duceam cu ea ii facea lumea poze cat era de frumoasa. La caine mai inteleg ca zici ca nu stii ce talie ajunge si nu vrei mare, dar pisicile chiar is toate la fel... Asa ca de ce sa cheltui niste bani aiurea si sa nu salvezi un suflet

| Lioana a răspuns:

Daca iti iei pisica pregateste-te sa gasesti par de-ai ei peste tot in casa, indiferent de rasa. Nevoile invata repede sa le faca la litiera dar trebuie sa-i schimbi des nisipul.
E preferabil sa-ti iei pui pentru ca daca o cresti tu, ti-e mai draga.
Rasa. Nu am avut pisici din toate rasele ca sa ma pot pronunta care e mai buna. Probabil ca toate sunt la fel. Sunt pisici si vor sa fie alintate si rasfatate. Alege-o pe cea care iti place tie mai mult.

| Yurisa a răspuns:

Poti sa adopti un pui de pisica (maxim un an). (zic pui pentru ca astfel il poti dresa mai usori, o pisica batrana s-ar putea sa se fi obisnuit cu alt stapan sau sa isi fi ales deja principiile de viata laughing ) Sunt mai mult ca sigura ca exista anunturi pe Facebook cu adoptii pisici in orasul tau.

| GabyT10 a răspuns:

Gasesti pe Facebook mii de anunturi cu pisicute pentru adoptie, chiar si de rasa daca asta iti doresti.Eu totusi te-as sfatui sa adopti o pisicuta amarata de pe strada, acestea nu-s asa sensibile la boli. Pisicutele abandonate pe strada (adult sau pui) se ataseaza foarte repede de cel ce le ofera putina afectiune si sunt mult mai ascultatoare.Eu am adoptat de pe strada pisicute dar si catei, îi iubesc si ma iubesc foarte mult.Nu am nimic cu cei ce doresc sa cumpere o pisicuta, fiecare e liber sa faca ce doreste cu banii lui, dar eu nu vad diferenta intre o pisicuta cumparata si una adoptata.

| DeliNes a răspuns:

Poti cauta pe olx, sunt multe anunturi cu animale acolo, sau poti sa scrii "adoptie pisici orasul x" pe google.
Ar fi mai bine sa iei un pui, fiind mic poti sa-l inveti cum vrei si sa-l dresezi mai bine.
Cu rasele nu prea ma descurc dar cred ca indiferent de rasa, daca tu il iubesti si el te va iubi pe tine.

| NCristian a răspuns:

Dacă îți dorești o pisică cu adevărat, rasa nu contează.
Dacă o cumperi atunci fă-o când e pui, și o crești tu, te vei atașa mult mai mult de aceasta. Fi pregătit să cureti după ea, căci va face dezastru în casă până când o educi. happy dar cu toate astea, o vei iubii.
Eu nu mi-am cumpărat pisică, eu am găsit-o când era puiuţ mic și am luat-o și am ingrijit-o, e o minune happy.

| Alexandrovsky a răspuns:

Iti dau eu un pisoi daca vrei are 7 luni, sau un pui nou nascut trebui' sa "fete" pisica big grin