| Kekokll a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un caine dar nu stiu ce rasa, as vrea un caine de talie medie nici prea mare nici prea mic sa fie iubitor cu familia dar in acelasi timp un bun caine de paza. Daca mi-ati putea da niste sugestii ar fi super, DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Rotweiller,Chow Chow,Boerboel (dar ma indoiesc ca ai putea gasi de vanzare un exemplar din rasa asta),Dog de Bordeaux, Pitbull, Amstaff si cam atat imi vine in minte acum. Eu zic ca sunt caini de talie medie. Cel putin daca ii compari cu Terra Nova sau Ciobanesti, de altfel si ei extrem de buni pentru paza. Si Collie e foarte bun, dar poate o sa ti se para cam mare. Eu as opta pentru Rottweiler. Este uimitor de iubitor si atasat fata de familie si un caine nemaipomenit pentru paza. Dar prin paza eu inteleg mai mult "sensibil la zgomote". Pentru asta si un simplu Bichon Maltese e foarte util.

40 răspunsuri:
| norberttt a răspuns:

Boxer tigratwinking nu e asa de mare il poti tine si de paza si are o gramada de energie happy stiu ca si eu am laughing

| dragutzairina a răspuns:

Buna! Pai poti lua un beagle, bichon(maltez, havanez, frise...etc.),pechinez(sunt cam gelosi)Sper ca te-am ajutat. fundita?puppy dog eyes big grin

| DellyDell a răspuns:

Http://animale.acasa.ro/rase-87/rase-de-caini-de-talie-medie-11077.html aici sunt mai multe rase de caini si poti vedea si cum arata, sper ca ti-am fost de ajutao. Bafta la cautat!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi dacă te ajută, măcar informativ: http://caini-de-vanzare.ro/
Pa, pa.

| MakZak313 a răspuns:

I-ati husky, Akita Inu, Malamut de Alaska sau Ciobanesc(Australian sau German) Sper din suflet ca te-am ajutat, iar daca nu merge cu catelul ia-ti o pisicuta! happy

| Anduta_1569 a răspuns:

Ciobanesc Australian-vioi,iubitor, ascultator, ii place sa se aflte in permamenta in treaba, atasat de stapan, dominant si "tare in gura" cu strainii...Din punctul meu de vedere e cainele perfect.

| RedNose a răspuns (pentru Kriss96):

Rottweiler-ul,collie sunt de talie mare, iar dog de bordeaux deja intra la talia gigant, la fel si boerboel. Data viitoare informeaza-te mai bine sa nu dai mai departe o informatie gresita.

| RedNose a răspuns:

Amstaff-ul mi se pare cel mai potrivit,doar ca paza proprietatii nu prea o are in sange,dar daca simte ca vreun membru din familie este pus in pericol(gen bataie etc.) nu va ezita sa atace. Nu e foarte greu de intretinut si ca pret e ok. Daca vrei amstaff care sa aiba aceste calitati,mai exact calitati specifice rasei atunci cumpara un pui doar din canise adevarate: perkele, ducipal kennel, american tiger`s, campion of the ring`s, crazy crys etc. Pretul porneste de la 150e.

p.s. eu o amstaffita superba cumparata din canisa ducipal(sibiu), uite site-uri daca vrei sa afli mai multe despre aceasta rasa www.amstaffromania.ro si/sau www.pitbullclub.ro

| Kriss96 a răspuns (pentru RedNose):

Sunt foarte informata,stai linistit. Am si specificat ca MIE mi se par caini de talie medie. Nu exista talia gigant,apropo. Informeaza-te mai bine. Exista talie mica,medie sau mare. Daca Rottweiler e talie mare, Terra Nova ce mai e? Dinozaur? Fiecare cu parerea lui. Nu trebuie sa dai cu parul'. Apropo Rottweiler e rasa inregistrata ca fiind medie. Tu esti cel neinformat. Collie e rasa medie spre mare. Boerboel si DDB sunt caini de talie mare intr-adevar, dar eu cand ma gandesc la ei fac o comparatie logica. Exista caini mult mai mari de atat. Intelegi de ce am zis ca sunt de talie medie? Puteai sa specifici de la inceput ca vrei o piticanie, si iti sugeram un Pichinez, un Chihuahua..Gresita e perceptia ta asupra cainilor, si educatia care ti-a fost datawinking

| Anne2001Love a răspuns:

1)Poti sa iti ei un golden ritriver, sa stii ca la inceput va fi foarte jucaus, dar peste un an sau doi va latra pe oricine nu e din familie sau nu e prietenul tau... serios.
2) Poti sa iti ei un labrador ritriver, dar sa nu iti ei un labrador englez pentru ca are picioare scurte si, cand imbatraneste nu prea mai poate alerga, ia-ti unul american, cum am si eu pentru ca alearga foarte repede si are un latrat care baga spaima in hoti, chiar de la varste fragede.
3)Poti sa iti mai iei un ciobanesc german, sunt foarte prietenosi doar ca necesita si un pic de dresaj. Sincera sa fiu sunt caini ideali pentru paza si familie.
Tu decizi, depinde cum e si comportamentul tau. Daca iti iei un caine si vrei sa indeplineasca cerintele pe care i le pui tu, trebuie sa iti semene, sa se creeze o legatura interioara intre voi, sa aiba incredere in tine si tu in el, asa iti vei gasi catelul perfect! Bafta, sper ca te-am ajutat. Funda?

| vinusipaharu a răspuns:

Un bichon sau brac german.

| 00MaDa00 a răspuns:

Eu zic ca pechinez deoarece ei ofera multa dragoste dar mereu ei vor fi sefi

| RedNose a răspuns (pentru Kriss96):

Din punct de vedere, al greutatii se spune si gigant(cei peste 45kg,exista si hrana pentru caini pe care scrie giant). Rottweiler-ul este si de talie mare,cel american,dar rasa originala este a germanilor si este de talie medie spre mare,deci nu e chiar medie.
Aici se vorbea exact care sunt de talie medie,nu ca tie asa ti se par. Tie,boerboel-ul ti se pare ok, dar deja e prea mare pentru cererea lui kekokll, deci tu esti ti-a pe dinafara, trebuia sa raspunzi strict pe subiect.

Stai linistita ca sunt foarte educata si despre cat stiu eu despre animale nu vreau sa vorbesc, se vede din toate raspunsurile date pana acumhappy

| 7QA3 a răspuns:

Iti sugerez rasa Shar Pei. Cauta pe net si afla detalii despre el, dar eu ti-l recomand pentru ca... am si eu unul happy. Nu e foarte mare si nici foarte pretentios, e genul de caine caruia ii intri in gratii usor, e dragastos, dar stie sa sara la nevoie. Rasa aceasta a fost folosita de catre chinezi, cainii fiind destinati exclusiv luptelor. Succes!

| Kriss96 a răspuns (pentru RedNose):

Avand in vedere ca sunt deja posesoare de caini (precum si alte animale) si cunosc aproape fiecare rasa (cunosc la modul tot ce se poate sti despre respectiva rasa) am mare incredere ca sunt mai dotata ca tine happy In primul rand din punct de vedere al experientei. Dar cum ziceam, un Chihuahua ar fi ideal pentru tine happy Nu uita ca exista canise cu un scop. Nu de alta, dar mi-e teama ca maine poimaine te vad cersind catel moca sau cel mult la 250 lei pretu. Daca vrei un pui, orice rasa ar fi el, fi buna si cauta o canisa de incredere! Subliniez de incredere! Si sper ca esti gata sa dai minim 600 de euro pe un pui sanatos tun si pe bucata aia de hartie numita Pedigree care atesta ca ai luat un pui de rasa si nu de RASE. Aaa si foarte important..Pedigree si Chapy sunt mortale pentru caini. Pentru ca sunt ieftine. Iti recomand sa te orientezi undeva in jur de Acana sau Orijen. Daca nu, macar Royal Canin. Intretinerea corecta a unui caine de talie medie ar trebui sa te coste macar 350-400 de lei lunar. Fi sigura ca scoti la plimbare cainele ala. Un caine de talie medie ar trebui sa fie alergat macar o ora pe zi. Sau o sa-l ti in curte in lant ca sa-ti apere casuta cu Barbie? sad Asta a fost mai mult sau mai putin o gluma. In fine. Nu vreau decat sa ma asigur ca o sa cresti catelul corect. Pentru binele lui. Nu toata lumea stie ce stiu eu. Nu toata lumea intelege ca o mancare proasta poate duce la moarte. Sper ca vei fi binevoitoare si macar tu vei intelege (daca pretinzi ca esti asa educata si informata).

| RedNose a răspuns (pentru Kriss96):

In primul rand, daca tot ce era scris e pentru mine, tin sa te anunt ca am amstaff de la o canisa luat cu 200e, cu pedigree, cip, carnet de performanta. Nu trebuie sa iei caine cu 600e ca sa fie sanatos, aceasta rasa il gasesti si la 150e. Te te face pe tine sa crezi ca eu am mai putina experienta decat tine? Nu va sta in lant si e scoasa minim 2ore pe zi+joaca cand suntem acasa. O hranesc cu pro plan, iar mai tarziu probabil o sa amestec cu acana, dar cand va face mai multa miscare fiindca nu vreau sa risc cu vreo problema de piele. Vitamine primeste k-9 complete motion la recomandarea crescatorului. Pe langa amstaff mai am o catea pechineza, un papagal si un acvariu cu peste 20 pesti, in trecut am mai avut o pisica si un cal.
Nu ma cunosti ca sa stii daca esti sau nu mai "dotata" decat mine, iar casuta barbie nu prea se gasea pe vremea mea.

| Kriss96 a răspuns (pentru RedNose):

Amstaff cu 150e? Ai dreptate, e vina mea. Am uitat sa specific ceva foarte important. Nu toate canisele sunt de incredere. Pare aiurea, stiu. Dar si canisele au parte de selectia lor. Si da, sunt rase pentru care dai si 1000e pentru un pui. In general cei la pretul acesta sunt de show, dar si ca pet te duce peste 600e. Depinde de canisa. Poti lua din cea mai buna, poti lua dintr-una modesta, sau te poti pacali cu o canisa falsa. Pro Plan nu e chiar cea mai buna mancare. Si exista hrana speciala pentru intretinerea pielii si a blanitei.

| RedNose a răspuns (pentru Kriss96):

Ca sa-ti faci o idee, tatal catelusei mele este ringmaster sky is blue si in pedigree se mai gasesc exemplare din canise renumite precum: fraja, royal court etc., este un caine de show, nu pet.
Stiu canisa care vinde pui de show si la 250-300e,canisa ce detine adevarati campioni(crazy crys, campion of the ring`s). Un pui din don king of ring`s sau zebras go crazy poate ajunge la 1000e cum si o monta cu don king of ring poate ajunge tot la 1000e.
Exista amstaff la 150e(pet) si in canise recunoscute si cu rezultate exceptionale. Un pui la acest pret are un defect: peste 80% alb pe corp(in expo nu sunt incurajate astfel de exemplare), dar cineva care vrea doar de companie(asta am vrut si eu) nu conteaza, acest detaliu. Caini calumea de expozitii din canise cu rezultate am vazut si la 300e.
Pro plan este o hrana superpremium,am mers pe aceasta hrana fiindca cu asta a fost obisnuita cateaua si nu am vrut sa o schimb. Atata timp cat nu urmaresc sa merg cu ea in expozitii nu am nevoie de cine stie ce produse sofisticate,daca este o hrana de calitate,ce ii ofera tot ce are nevoie nu mai conteaza,daca as vrea pentru blana i-as lua ulei de somon salbatic,este mai bun decat orice hrana speciala. Hrana cea mai buna este aceea cu care isi creste fiecare stapanul. Acana,intr-adevar este cea mai buna hrana,dar nu pentru orice caini. Unii pot fi alergici la prea multa proteina si de aici vin problemele de piele sau daca nu au foarte multa activitate ca sa asimileze toata proteina. A mea fiind mica nu face chiar asa mult efort,nu o alerg, nu o pun la antrenamente, deci nu are ce consuma, dar pe viitor, cand va fi mai solicitata o sa merg si pe dieta barf, macar 2-3 mese pe saptamana, fiind cea mai sanatoasa.

| SauronLPF a răspuns:

Ciobanesc German.

| Elenuca3567 a răspuns:

Adopta un catel, chiar daca nu e de rasa poate deveni un paznic foarte bun si un companion devotat!

| Kriss96 a răspuns (pentru RedNose):

Ţin să te anunţ că nu citesc pomelnicele tale, aşa că mai bine nu m-ai dispera. Scri prea mult şi eu nu sunt interesată de părerea ta.

| RedNose a răspuns (pentru Kriss96):

Nu citesti fiindca stii ca nu ai dreptate... oricum, nu ma intereseaza.

| Kriss96 a răspuns (pentru RedNose):

Nu mai da pomelnice. Momentan sunt intr-o minunata vacanta cu cei 4 caini ai mei. O sa am mai mult timp sa-ti dau sfaturi cand ma intorc.

| RedNose a răspuns (pentru Kriss96):

Stii ce zic eu, ca tot ma iei de sus, sa-ti vezi tu de cainii tai si de scoala ta, mai ai pana ajungi la varsta mea. Nu am nevoie de nici un sfat, tine-le pentru tine daca zici ca sunt asa bune, nu le mai da la altii.

| Kriss96 a răspuns (pentru RedNose):

Ba le dau pentru că iubesc animalele şi vreau ca alţii să ştie clar cum să le crească corect. Oricum am primit Fundă deci răspunsul meu a fost the best. Iar vârsta e irelevantă din câte văd eu pentru că sunt mai isteaţă şi mai informată ca dumneata.

| RedNose a răspuns (pentru Kriss96):

Daca ai luat o funda nu inseamna ca esti mai isteata, draguta. vad ca esti activa pe alte categorii, daca erai asa desteapta cum zici de ce nu esti activa si aici? Funde am peste 180 luate doar la aceasta categorie. Ajut ca vreau sa ajut nu sa primesc funde, am lasat raspuns si la mesaje unde deja era data funda.

| Kriss96 a răspuns (pentru RedNose):

Eu nu raspund pentru funda. Insa daca vrei sa te intreci cu mine iata ca eu am luat funda. Iar motivul pentru care nu prea activez la Pets este pentru ca de obicei ma uit la intrebarile postate recent. Iar in al doilea rand am renuntat sa ma mai uit la categoria aceasta pentru ca ma doare sufletu' sa citesc intrebarile de aici. Cele mai multe sunt "vreau bichon cu pedigree gratis sau la 250 lei" sau oameni care intreaba ce pot face daca vomita cainele. Pai il duci la veterinar.e la mintea gainii (si aici am jignit o biata gaina, ca si aia e mai breaza). Iar intr-o vreme scriam aici de ma dureau degetele, explicand tuturor ca animalele cu pedigree nu se cumpara cu 250 lei sau ca un animalut il duci la veterinar cand are o problema grava. Crezi ca intelegea careva? Nu primeam niciun raspuns sau primeam,dar erau rautacioase. Si eu am fost la primul animal! Dar m-am documentat singura, am intrebat crescatorul, veterinarul, am citit carti si pe deasupra mai gandesc si logic. Ca deja e logica treaba cu dusu la veterinar. Un copilas nu il duci la doctor cand are o problema? Asa duci si animalul. Dar pentru ca oamenii refuza sa inteleaga, eu renunt sa mai scriu. Probabil tu raspunzi la intrebarile simple care nu iti fac nervi. Eu raspund si la alea care implica prostia omeneasca.

| RedNose a răspuns (pentru Kriss96):

Nu inseamna ca daca acum ai luat funda esti mai buna. La o intrebare cel care a intrebat mi-a dat dreptate,ce i-am zis eu i-a zis si doctorul,iar tu i-ai zis doar ceva vag din care nu a inteles nimic...
Eu raspuns la toate intrebarile cu caini si pisici,mai putin la cele in care cere nume, ce rasa ne place sau cine stie ce mai intreaba.
Cu toate ca am vazut aceleasi intrebari de mii se ori am facut in calculator documente cu sfaturi despre alimentatie, etc. si tot rapund, fiindca imi place ce fac, chiar daca trebuie sa explic de 10 ori acelasi lucru(cum ai spus si tu cele doua probleme: mersul la vet si cumparatul cainilor cu 2 lei).

| Kriss96 a răspuns (pentru RedNose):

Pe de alta parte eu prefer sa am grija de cainii mei decat sa scriu pentru prosti toata ziua. Poate ar trebui sa faci la fel. Ia vezi nu iti moare catelul de foame chiar acum? Ia vezi l-ai scos la plimbare?