| maria1998 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un caine dar nu stiu ce rasa, dar nu vreau bichon...Nu prea imi plac. As vrea un caine sa fie cuminte cat timp nu sunt eu acasa, adica daca plec 5-6 ore sa nu faca mizerie in casa si sa nu roada mobila asa, sa fie usor de dresat. Nu prea as vrea caini de talie mica as prefera de talie medie si mare dar prefer de talie medie. Am timp pentru un caine, pot sa stau cu el 3-4 ore afara sau chiar mai mult, dimineata pot sa-l scot, dupa amiaza il scoate mami pentru ca eu sunt la scoala iar seara il scot tot eu...stau intr-un apartament de 4 camere, o bucatarie, 2 bai si 2 balcoane. V-as fii recunoscatoare daca mi-ati raspunde!

Fundaa!

Răspuns Câştigător
| Snowclaw a răspuns:

Ia-ti un akita, sunt foarte blanzi si cuminti.eu am doi:Tomi si Lilly, si se si inteleg cu pisicile mele:Tom si ricky.insa,tomi il cam sperie pe tomi...

9 răspunsuri:
| AndreeaIsNoQueen a răspuns:

Docilitatea si chipul sau bland au cucerit numeroase familii.

Chiar daca este un caine de talie medie care necesita o atentie deosebita in ceea ce priveste ingrijirea, faptul ca este usor de dresat, iubitor cu adultii si cei mici, tolerant cu alte animale de companie, face ca aceste dezavantaje, daca le putem spune asa, sa fie trecute cu vederea.

Parul sau auriu, de unde si denumirea rasei, lung, bogat si impermeabil, necesita o periere zilnica pentru ca acesta sa-si mentina sanatatea si stralucirea. Mai mult, respectand frecventa perierii, cainele va naparli mai putin.

Golden Retrieverul iubeste oamenii si iubeste sa fie in centrul atentiei, sa fie alintat. Lipsa afectiunii il poate transforma intr-un caine rautacios.

Daca se intampla sa gasiti locuinta cu fundul in sus trebuie sa stiti ca aceasta este reactia catelului cand se plictiseste, ca atare este indicat pentru familiile care locuiesc la curte. Suprafata nu trebuie sa fie foarte generoasa, dar este important sa poata sa-si consume energia in aer liber.

In ceea ce priveste alimentatia, aceasta trebuie sa fie monitorizata cu atentie, pentru ca golden retrieverul are tendinta de ingrasare, putand ajunge supraponderal, mai ales daca este tinut mai tot timpul in casa.

Golden Retrivier sunt niste caini pe care merita sa ii cumperi

| Glontx98 a răspuns:

Sincer cam toti cainii se ataseaza de stapanii lor si cel mai bine este sa iti cumperi un caine cand ai timp sa te ocupi de el..Sincer chiar nu stiu ce caine poate sa stea cuminte 5-6 ore pentru ca ei se ataseaza de stapani lor..Asa ca..cum spuneam cumparati un caine cand esti dispus sa stai cu el mai mult timp sau daca nu, incearca sa il lasi cu sineva

| Lungu_Alexandru_1993 a răspuns:

Un caine lup sau un pikinezlaughing

| WTF21 a răspuns:

Un labrador.sunt foarte jucausi dar daca ii dresezi sunt foaryte cuminti si eu am unu dar nu este dresat din cauza ca imi place stilul ei sa sara pe mine si sa se joace dar dresat sunt dragastosi si cuminti

| MicutzulIngerasz a răspuns:

Iati 1 hasky e foarte bland ..cuminte..si frumos meritahappy funditawinking

| simo4angel a răspuns (pentru MicutzulIngerasz):

Husky-ul iti distrug la propriu casa, mai ales daca il lasi singur. A avut unul matusa mea(care lucreaza) si il lasa singur vreo 8 ore si a ros aproape toata mobila... si eu adorrr aceasta rasa, dar nu este indicatata daca il lasi singur in casa.

| OanaaaLove a răspuns:

Poti sa.ti cumperi...un FOX TERRIER(de talie medie) sau LABRADOR(de talie mare) sau CHOW CHOW(medie) sau GOLDEN RETRIVER(intre mare si mediu) sper sa te fii ajutat...te rog sa-mi spui daca iti plac:O3

| maria1998 explică (pentru OanaaaLove):

Sincer sa fiu tie ti-as fii dat funda dar nu-mi aparea chestia aia unde trebuia sa dau click ca sa-ti dau funda, numai la 4 mi-a aparut...imi place golden retriever foarte mult si cred ca acela o sa-mi iau dar nu stiu cum o sa faca in casa ca eu in unele duminicii eu plec la tara, nu tot timpul merg si atunci nu am cu cine sa-l las si sper sa nu-mi distruga casa cand ma intorc...Mersiiii ca mi-ai raspuns!