| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi iau un caine dar nu ma pot hotara intre:mic sau mare si intre rasele beagle labradorsi chiuhua. vreau un caine nici foarte mare ca lupul sau dalmatianul dar care sa ma poata pazii ca si asa toti baietii sa iau de mine si cand ma vad pe strada imi spun pustoaica si fluiera dupa mine.as vrea sa ii invat minte.acestea sunt rasele mele prefeate si m-am consultat cu multa lume care spune ca labradorul si beagleul sunt minunuati(chiar mautsa mea are un labrador). tata a spus ca imi ia caine daca ma hotarasc.imi plac rasele acestea pentru ca sunt fffff frumusei. ati vazut ce fata au beagaleli sau labradori? fata trista dar mereu dau din coada.dobermanii sau lupii sai hascky sunt cu urechile alea ascutite si prea mari si totusi cam rai.imi plac toti dar acestia sun t prefertaii mei. ce ar trebui sa aleg? sunt destul de mare la 14 ani

8 răspunsuri:
| simona24 a răspuns:

Inainte de a lua un caine trebuie sa te documentezi bine in ceea ce priveste ingrijirea lui, asta pe de o parte, apoi trebuie sa te gandesti cu cine il vei lasa daca vei fi plecata de acasa, cu parinti, dar daca veti fi plecati tot? Daca stai la casa e indicat un caine mare dar daca stai la bloc intr'un apart.cu 2 camere este indicata o rasa mica.Documenteaza'te inainte de a lua un animalut,

| simona24 a răspuns:

Inainte de a lua un caine de companie, trebuie sa te documentezi f bine asupra rasei pe care o doresti, nu numai dupa aspect.In facut de rasa au nevoi speciale.

| simona24 a răspuns:

Pt a lua un caine trebuie sa te documentezi f bine asupra rasei pe care vrei sa o achizitionezi.In facut de rasa necesita ingrijiri speciale.ESTE O MARE RESPONSABILITATE

| amy3semj1405 a răspuns:

Eu am lup. Si mie imi plac mult labradori si beagali dar si husky. Imi plac cainii de talie mare. Asa ca mi-as lua labrador dar si beagali sunt buni pentru apartament depinde unde stai.

| dy a răspuns:

Trebuie sa tii cont de faptul ca una dintre rase este pentru vanatoare, cealalta de companie... daca te intereseaza sa nu-ti umple casa de par ia rasa cu par scurt si mic, daca stai la bloc un caine mare va fi in suferinta, un caine delicat poate sa stea in apartament, sunt multe de zis, eu am avut si soricar si fox sarmos si collie, sunt complet diferiti nu numai ca temperament, dar si ca nevoi, ingrijire, afectivitate,... E greu de dat sfaturi...

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Eu am si lup ciobanesc german si am si un rotweiller... dar crede-ma ca rotweiler-tu este o rasa superba... un caine bun de paza, devotat stapanului si chiar si jucaus. a mea e catelusa...si e plina de energie. s-ar juca continuu si nu ar sta fara mine mai mult de acele cateva ore care le petrec eu la munca. cand ajung acasa ma asteapta in fata usii vesela si incepe sa ma linga pe maini si pe fata.semn ca i-a fost dor de mine. happy...este foarte inteligenta si ascultatoare...si si cand vine vorba de paza...nu am nimic de comentat...nici un strain nu se poate apropia de mine... sunt extrem de multumita de ea. si o iubesc enorm de mult asa cum stiu ca si ea ma iubeste. acum ramane la alegerea ta... o zi placuta. happy

| xxx_3187 a răspuns:

Eu zic sa iti iei un papagal vorbitor... ofera si paza daca il inveti sa injure... daca nu... un HotDog ar fi cel mai potrivit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sutn cea care a scris intrebarea.multumesc xxx! "ma-i ajutat foarte mult"