| nmlnmlnmlooo a întrebat:

As vrea sa-mi dati o "lista" cu tot ce mananca iepurii de casa. De la ierburi pana la fructe si legume.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Alimentatia iepurelui este alcatuita asadar exclusiv din vegetale - radacinoase, legume, fructe si seminte:

Radacinoase (si frunzele lor): morcov, telina, patrunjel, pastarnac, leustean, ridichi, sfecla;
Legume (numai frunzele): salata, varza, spanac, loboda, stevie;
Legume (numai fructele): fasole verde, mazare (cu pastai cu tot), ardei gras, castraveti;
Fructe: mere, struguri, pere, prune, caise, capsuni, cirese;
Seminte: floarea-soarelui, alune de padure (atentie, nu confundati alunele de padure cu arahidele!)
Alte vegetale: busuioc, lucerna, trifoi, iarba proaspata, fan, andive, frunze de papadie.
Nu este indicat ca iepurele sa primeasca coji de pepene (sarace in substante nutritive si indigeste), cartofi (si mai ales coaja cartofului, este toxica), ardei iute, citrice (irita mucoasa gastrica).
SURSA:http://www.animalutze.com/articole/hrana-iepurelui-de-casa.php
Te pup!

8 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

In principal de toate...

| SunnyDay88 a răspuns:

Papa de toate.

poti sa ii dai orice fel de leguma, eh, n-ai sa-i dai rosii dar in special radacinoase(morvov, pastarnac, telina, patrunjel) si altele precum guliile, varza, castravetele, cartofii etc. ce ti se pare si tie ca poate fi ros. frunze de toate neamurile lucerna, salata, sfecla iar e buna. la fructe nu ai asa multe optiuni, doar merele imi vin acuma in minte.
poti sa le dai si boabe de porumb.

ai atatea posibilitati incat ar fi mare pacat sa-l tii numai cu un sigur tip de mancare.

| IncredibleJoker67 a răspuns:

-In primul rand morcovi
-Salata
-Paine
-Frunze de salcam
-Susai
-mere
-Varza
-Lucerna

| Aide a răspuns:

Am 5 iepuri pe care ii cresc doar pentru ca imi plac animalele. Ei mananca lucerna, morcovi, cartofi, susai(nu stiu denumnirea stiintifica pentru aceasta planta dar contine un lapte, o seva foarte buna pentru iepuri

| nmlnmlnmlooo explică (pentru Aide):

Unde stau eu se zice "laptuca" laughing

| pisihabarnuare a răspuns:

Iarba normala dinaceia cu frunza lunga ca un fir, orice legume, dar nu fructe

| NinaIordache a răspuns:

Multumim frumos si noi!