| chileban a întrebat:

As vrea sa-mi iau un animal de apartament si nu pot alege dintre un perus si un hamster (hamster pitic) dau funda la cine imi spune o idee si niste calitati si defecte si niste asemanari si deosebiri!

12 răspunsuri:
| bibiiiy a răspuns:

Am si papagal,si hamster,si caine, o gradina zoologicalaughing.
Hamster=pufosheniee, se ataseaza de stapan, e asa de dragut, poti sa te joci cu el. Pipi nu miroase cum zic altii. Daca ii faci curat 1 data pe saptamana este totul okhappy.Pe hamsterica mea o cheama sophie, este tot hamster pitic.
Papagal-penaj frumos, face galagie, face multe pene, trb.sa ii faci curat in fiecare zi, si daca este domesticit corespunzator, atunci poti sa il magai sau mai stiu eu ce.
Eu iti recomand hamsterhappy Fundaasmug

Răspuns utilizator avertizat
| LiviuuuXD a răspuns:

Alege un perus, e adorabil, nu miroase urat si pot face unele lucruri uimitoare. Hamsterul miroase urat, musca cateodata si face mizerie (am avut unul si stiu cum este). Care ti se pare mai adorabil, am si eu niste perusi si sunt foarte bucuros ca au invatat sa manance din palma mea si sa se suie pe degetul meu. Perusul nu miroase urat!

Răspuns utilizator avertizat
| paulacarry a răspuns:

Sall! Daca alegi un perus trebuie sa ai grija la faptul ca transmit boli, dar daca alegi bine si in cumperi de la un magazin bun nu e problema, dar cand in cumperi intreaba de tratamentele pe care poti sa i le dai. Daca alegi un hamster e mai periculos deoarece excrementele lor transmit boli grave.Multa bafta!

| Outspoken19 a răspuns:

Tu alegi care e mai dragut, mai usor de ingrijit, ma tolaribil. Succes

| xDanyxDany a răspuns:

Salut pai eu ti-as recomanda un hamster deoarece el nu face galagie si mizerie, dezavantajele lui este ca trebuie sa-i cumperi rumegus ca sa stea in el dar cu perusul e mai rau ca si cu hamsterul deoarece face galagie, face si multa mizerie si ii trebuie apa sa se scalde mancare etc si te descuci cam greu cu colivia asa la hamster numa ii pui acolo jos in cutia lui mancare si gata

Răspuns utilizator avertizat
| xDanyxDany a răspuns (pentru paulutz):

Iti zic ca miroase mai urat perusul decat hamsterul in plus hamsterul il poti lua in mana si sa te joci cu el, e mai dragut si mai calm ca si perusul

| AleeAleexandra a răspuns (pentru paulutz):

Ba nu miros! Am chiar 3! Si niciodata nu am avut probleme cu mirosul! Atata timp cat le schimbi talajul la timp nu vor mirosi! >_<
In plus hamsterii sunt mult mai inteligenti decat o pasare si daca ai vrea sa inveti un papagal ceva trebuie sa alegi unul cu o minte mai dezvoltata ceea ce e mai rar.Cand mi-am luat eu perusul mi-a facut atatea probleme incat l-am dat inapoi la magazin!

| AleeAleexandra a răspuns:

Hamsteri sunt mult mai dragutzi.Am avut pana acum o groaza de animale dar hamsterii mi-au placut cel maii mult. Gasesti multe informatii despre ei si sunt foarte interesanti. Daca iei sa ii iei si o cusca cu rotita obligatoriu. Ei fac noaptea cam in jur de 12 km noaptea pe roata. Partea rea este ca fac destul de multa galagie noaptea deci nu pti dormi cu ei in camera. Daca vrei un hamster sirian ti-a trebui doar unul >Lle plac sa stea mai mult singuri insa e cu totul altfel la hamsterii pitici, insanu e nimic daca iei si un singur pitic.Si in plus pitici sunt mai dragalasi.Viata lor nu este foarte scumpa adica mancarea cusca rumegusul etc nu sunt foarte scumpe.
Succes! ^-^
Si zvonurile cum ca hamsterii miros este o minciuna! Eu am 3! Si am avut si pui dar daca le schimbi talajul la cel mult o saptamana no problem.

| krisztinapisi a răspuns:

Buna eu am avut in apartamentul meu ambele animale.perusul este foarte galagios iar cand mananca arunca coaja de la seminte pe jos face multa mizerie; hamserul nu este galagios dar si el face multa mizerie in schimb un hamster este mai ieftin la pret decat un perus