| BoscaSamy a întrebat:

Hamster (hamster pitic chinezesc) sau Pasare/Papagal (perus)? Si daca se poate, motivati alegerea.

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Ba nu, nu de asta alegi pasarea laughing

Gandeste-te ca hamsterii nu sunt jucausi si sunt animale nocturne, deci sunt treji cand tu probabil dormi
Mai e si faptul ca nu traiesc foarte mult si nu sunt cele mai prietenoase animalute, da sunt micuti si dragut dar nu cred ca ai vrea un animal care sa nu se joace cu tine si care sa doarma toata ziua nu?
Eu zic ca persusul e cel mai avantajos, si da, am avut. Sunt colorati si pot fi dresati. Sunt usor de ingrijit, pot invata sa vorbeasca, sunt animale foarte sociabile, pe langa asta depinde de specie pot trai mult mai mult decat un hamster (Un peruș poate ajunge la 10 ani, un cacadu la 40)
E alegerea ta, dar papagalul mi se pare mult mai okwinking

| Anon31241212 a răspuns (pentru Yurisa):

Ba sunt foarte jucausi

| Yurisa a răspuns (pentru Anon31241212):

Ba nu

| BoscaSamy explică (pentru Yurisa):

Eu oricum alegeam Perusul pentru ca am facut mult research despre papagali/perusi, dar eram curios sa vad ce ar spune lumea happy Si da stiu ca Perusi traiesc intre 10-14 sau chiar mai mult daca ai foarte multa/buna grija de ei

9 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

As alege hamsterii din ce ai spus tu, dar din păcate nu sunt inteligenți și trăiesc puțin, iar perușul este foarte zgomotos și mereu trebuie sa ai grija sa nu zboare, cel mai bine e să te orientezi asupra altui animal, gen chinchila sau porcusor de guineea.

| Anon31241212 a răspuns:

Hamster intrucat e mult mai jucaus. Nu face atata zgomot ca o pasare. Poti sa te joci cu el, nu sa il privesti doar intr o cusca. Eu am avut vreo 10 hamsteri. Imi plac mult. Mai ales cand se invart pe rotita. Sunt simpatici.

| AlexDarius3 a răspuns:

Am avut eu un perus si era turbat si greu de imblanzit, nu statea nici sa pui un deget pe el ca te ciupea, deci hamsterul.

| AnonImOO000 a răspuns:

Un pui la rotisor, motiv: tine de foame spre deosebire de alea

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AnonImOO000):

Pui de hamster sau de shnauzer urias!?

| Vasluetare a răspuns:

Pasare, deoarece poate manca hamsterul deci pasarea este superiara.