| lSarcastiquel a întrebat:

Astazi mi-a murit perusul... unul la care am tinut mult, il aveam de 8 ani si era mereu voios, canta, pur si simplu ma facea fericita. Nu ma simteam asa singura, iar acum asta. De ieri se simtea foarte rau, nu manca, nu bea apa, doar dormea. M-am gandit la un astfel de scenariu, dar am spus ca poate ii va trece. De dimineata statea in tava si respira greu, am fost ingrijorata pentru el, am facut ce am putut, insa a trebuit sa plecsi la scoala. In pauza unei ore, parintii mi-au spus ca au fost cu el la cineva si i-a dat sa ia vitamine cred, nu mai stiu exact si ca se simte mai bine.N-o sa va vina sa credeti ce usurata m-am simtit sa aud asta. Venind acasa, m-am dus la el imediat. Era intr-o cutiuta si tot tipa. Fugea dintr-un loc in altul si m-am gandit ca se va face bine. Am incercat sa il pun pe bara, dar s-a dezechilibrat, eu crezand ca e putin ametit inca. L-am lasat in cutie si dupa o jumatate de ora am mers sa vad ce mai face. Statea cu capul putin pe spate si am crezut ca doarme fiindca i se misca incet pieptul. Iar dupa o ora, pe la 4 m-am uitat iar la el si l-am vazut in aceiasi pozitie. M-am speriat, l-am miscat si el nimic. Atunci mi-am dat seama si am inceput sa plang, fiindca sunt foarte emotiva si pun la suflet orice, chiar daca era pentru unii o simpla pasare, a fost a mea si tineam la ea. Am plans, ma mai opream, si iar plangeam. 8 ani alaturi de mine. Va rog sa nu spuneti ca exagerez sau ceva, fiindca nu ma va ajuta cu nimic. Cum m-as putea linistii? Si, acum am ramas doar cu fata, care mai mereu il batea. Si m-au intrebat parintii daca sa imi cumpere altul sau sa ia 2 pui mici si sa o dam si pe ea. Din nou, ma simt groaznic, papagalita era destul de rea, tin si la ea, dar e " batrana", are cam 6-7 ani si imi e sa nu sufar iar. Asa, daca iau pui, poate traiesc mai mult. Insa mi-e greu, parca nu pot fi inlocuiti cei doi ai mei... Ce ar trebui sa fac? Sfaturi, va rog.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Orice animalut de casa ai avea, va trai mai putin decat tine. Trebuie sa te obisniuiesti cu acasta idee.
Pastreaza fata, este a ta, te-ai atasat de ea si nu ar fi frumos sa scapi de ea acum. Si poate sa cumperi o pereche de pui pe care sa ii tii in alta colivie.

2 răspunsuri:
| KinderBeeeib a răspuns:

Buna! Eu am 2 perusi, pe baiat il am de doua luni si pe fata de o luna. Fata o sa sufere dupa baiat...ar fi fost bine aca ai fi putut sa o tii si pe ea si sa iti iei si alti papagali (intr-o cusca separata) pe care sa ii poti dresa.Incearca sa faci alte activitati care sa iti ia gandul de la papagal.

| Simon_Darius_1999 a răspuns:

Ok,nu fac misto de tine dar am găsit animal.Un ara (rosu) trăiesc foarte mult, sunt pasari frumoase, pot invata sa vorbească, și eu am avut un perus