| CristinaMariaGG a întrebat:

Marti am luat un perus si mi s-a zis ca este tanara/pui (este fetita). Prima zi a fost sperioasa nu a prea mancat sau a baut apa. Ieri deja statea pe degetul meu si ciripea si se plimba peste tot prin colivie dar tot nu vrea sa manance doar atunci cand iau cutiuta aceea cu mancare si o duc spre ea la fel si cu apa. credeti ca e prea mica? nu as vrea sa o obisnuiesc asa pentru ca nu cred ca voi putea sta mereu acasa sa o pot hrani. spuneti-mi va rog, daca aveti perusi, cum a fost prima data cand i-ati luat si de ce trebuie sa tin cont, ce trebuie sa fac ca perusul meu sa fie cel mai bine ingrijit dar totusi sa nu se obisnuiasca prost. Multumesc orice fel de raspuns e bine venit!

Răspuns Câştigător
| AnonimKidd a răspuns:

Nu-i lua partener. Eu pana acum aveam toti perusii cu parteneri si am zis gata. Intr-o seara inca nu stiu de ce mi-au murit amandoi. Si in aprilie l-am luat pe Momo. Ma inteleg de minune cu el. Si asta pentru ca este singur. Oricum las-o singura sa manance. Se v-a obisnui. Poti sa-i pui pe jos niste mancare. Cand l-am cumparat pe Momo, perusul meu manca incontinuu de pe jos. Dar cand l-am adus acasa s-a obisnuit repede. Nu te ingrijora ca se va obisnui si perusica ta.

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Perusii sunt foarte mancaciosi.las-o sa manance singura.las-o in cusca.

| frumusyka334 a răspuns:

Poate daca a fost obisnuita cu multe pasari simte singuratatea si trebuie sa iei un partener si a mea a facut la fel pana n i-am luat un partener na manca si statea doar trista

| CristinaMariaGG explică (pentru frumusyka334):

Am citit pe multe site-uri ca daca ii i-au partener nu prea mai baga in seama omul. eu as vrea mai mult sa o obisnuiesc cu mine sa stea cu mine sa vorbesc cu ea sa o invat anumite lucruri. nu prea am luat-o asa doar sa stea acolo si atat.

| AnonimKidd a răspuns (pentru CristinaMariaGG):

Nu-i lua partener. Eu pana acum aveam toti perusii cu parteneri si am zis gata. Intr-o seara inca nu stiu de ce mi-au murit amandoi. Si in aprilie l-am luat pe Momo. Ma inteleg de minune cu el. Si asta pentru ca este singur. Oricum las-o singura sa manance. Se v-a obisnui. Poti sa-i pui pe jos niste mancare. Cand l-am cumparat pe Momo, perusul meu manca incontinuu de pe jos. Dar cand l-am adus acasa s-a obisnuit repede. Nu te ingrijora ca se va obisnui si perusica ta.