| iullyan22 a întrebat:

Azi dimineata..am gasi puiul meu de pisica cu pui de vrabie in gura, eu fiind milos, i-am luat repede "prada". Din fericire parea ca nu are nimic semn ca pisica nu prea era experta in ale vanatorii. Avea pene si puf pe burtica, si nu cred ca mai statea in cuib, dar nu stia sa zboare asa ca l-am dus in apropierea cuibului lui si l-am lasat acolo. Acum dupa amiaza l-am gasit iar in gura pisicii. Furios am baut pisica.Acuma sa nu ma interpretati gresit, nu chiar am batut-o zdravan, da am cam injurat-o si i-am tras o palma dupa ceafa. apoi a fugit.Din fericire si de asta data puiul a scapat nevatamat, parca are 7 vieti.Am incercat sa-i dau niste firmituri de paine da nu vrea deloc sa deschida ciocul, i-am pus intr-un capacel niste apa si i-am bagat putin ciocu in apa si l-am lasat apoi sa o inghita, i-am dat asa cateva picaturi.Acuma nu stiu ce sa fac:sa-l dunc iar inapoi sa aiba grija de el parintii lui. Dar se vede ce grija au de dansul! Dar mi-e teama ca ar sfarsi iar in gura pisicii, si sunt multe pisici, ca eu stau la casa.Nu stiu ce sa fac cu el. Ceva pareri?

7 răspunsuri:
| Revy a răspuns:

Viata e dura, eu ati pot spune ca ar fi mai bine daca nu te-ai atasa de acest puiut. Asa e in natura, cel mai puternic trebuie sa ramana. Poti sa ii pui cuibul pe ceva mai inalt si sa il pui pe puiut la loc, caci daca o sa il tii cu tine el nu o sa se poata adapta apoi.

| iullyan22 explică (pentru Revy):

Da tu nu itelegi ca el nu mai sta in cuib, e mare.da nu poate zbura

| vali1985 a răspuns:

Incearca sa-i faci un nou cuib dar undeva unde nu sunt pisici dar sa-i aduci si pe parintii sai.
Sper sa-ti fie de folos!

| Fantoma_1807 a răspuns:

Daca poti ai grija tu de el este suficient de clar ca numai un om il poate salva, daca un om pune mana pe un pui de vrabie sau randunica acesta va fi refuzat de parinti asa ca fa/ti pomana deplina si incearca sa/l salvezi, poate reusesti.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Pai ma copilule, poti sa lovesti pisica cat vrei, orice pisica ar vana o pasare, din nou si din nou..Nu o faci sa inteleaga cu nimic, daca chiar vrei sa ai grija de puiul acela iei o cutiuta il pui acolo si il duci acasa.

| Mihaitzz a răspuns:

"Din fericire parea ca nu are nimic semn ca pisica nu prea era experta in ale vanatorii."

laughing))))) Cat am putut sa rad la aceasta propozitie

| Deliyy a răspuns:

Daca stai la casa foarte bn....stai sa iti zic...am gasit si eu unul sambata trecuta,era cazut din cuib si l-am luat acasa.L-am pus intr-o colivie si i-am dat niste apa. Dupa aia, am iesit cu soramea mai mica afara si am inceput sa,, vanam'' muste, furnici si lacuste micute (si eu stau la casa) happy. Dupa ce am prins cateva, m-am dus in casa, l-am luat si i-am dat cu penseta mustele.La inceput a cam ezitat, insa acu' deschide singur/a ciocul.Incearca sa ii dai si tu gaze mici! Sigur mananca. Succes!