| Ca_Altii_Mai_1979 a întrebat:

Astazi, am gasit un pui de vrabie cazut din cuibul lui! Aveti ceva sfaturi? I-am dat cateva firmituri de paine mici! Puteti da si linkuri! FUNDA bine inteles!

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu vreau sa te descurajez, dar si eu am incercat asa ceva. Puiul era foarte mic si l-am scos din coltii unei pisici maidaneze. Nu parea ranit, dar era foarte mic. Nu a trait decat 3 zile.
Am cescut insa un pui de porumbel, mai maricel, cazut din cuib, dar care nu stia sa zboare. L-am tinut in uscatoria blocului pana a zburat in zarile albastre. El manca mei de la papagali.

| MyhaXMaya a răspuns:

In primul rand iti multumesc mult pentru gestul pe care l-ai facut... este un lucru deosebit.
Deci:
1. Pune puiul intr-o cutie de carton si plaseaza-i deasupra o sursa de caldura (veioza) astfel incat sa fie in mediul din jurul lui o temperatura de circa 32-34 grade celsius, daca ai un termometru de camera plaseaza-l in cutie si cu ajutorul lui poti ajusta temperatura asa cum crezi ca e mai bine... cutia sa fie totusi destul de mare ca al sa se poata retrage intr-un colt mai racoros daca simte ca se supra incalzeste...caldura ajuta la cresterea imunitatii pasarilor si le face mai vioaie, mai ales ca ele au temperatura interna de circa 41-42 grade celsius, iar puii, ca toti puii nu au inca posibiilitatea sa si-o mentina constanta, mai ales daca nu se alimenteaza.
2.Cat despre alimentatie ii poti da cu ajutorul pensetei tantari, molii, musculite, ii poti da, mei( mancare pentru perusi ), mai putine frumituri de paine pentru ca ii pot face rau! Bineinteles ca si apa este importanta, asa ca ia o seringa umpluta cu apa si dai cateva picaturi pe cioc, dupa ce mai creste ii poti da si grau.
Sper ca te-am ajutat si sper ca micutul sa creasca mare. happy

| Mariiko a răspuns:

Si eu am gasit unul odata. Si mi-era asa de drag. In fine: il tineam intr-un lighean unde i-am pus paine in lapte si niste apa. Bineinteles ca in recipiente micute. Avea si un prosopel. A trait cateva zile si apoi l-am lasat singurel afara, pe o crenguta sau ceva de genu' in speranta ca il va gasi mama lui. In ca nu stiu daca l-a gasit sau daca l-a mancat pisica dar te sfatuiesc sa nu risti si tu. Nu e asa greu de crescut. Partea cu zborul e complicata. Sper ca te-am ajutat cumva. Sa-ti traiasca puiul de vrabie love struck!

| Ca_Altii_Mai_1979 explică (pentru Mariiko):

Merci mult, Mariiko! Cred ca voi urma sfatul tau!

| Mariiko a răspuns (pentru Ca_Altii_Mai_1979):

Ma bucur daca te-am ajutat! :*